VİOP, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın baş harflerinden oluşan bir kısaltama olarak açıklanmaktadır. VİOP piyasası Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören sermaye piyasa araçları üzerinde düzenlenmektedir. Kısaca vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile birlikte diğer tüm türev araçların internet ortamında alım ve satımının yapıldığı piyasa şeklinde tanımlanmaktadır. Günümüzde VİOP piyasası oldukça sık kullanılmaktadır. Sizler için hazırladığımız VİOP örnek uygulaması ile birlikte VİOP’u çok daha iyi anlayarak kullanma imkânınız da bulunmaktadır.

Viop Piyasası İşlem Esasları Nelerdir?

VİOP piyasasına yeni başlayan kişilerin potansiyel getiri fırsatlarından yararlanabilmesi için öncelikle işlem esaslarını bilmesi gerekmektedir. VİOP işlem esasları bu noktada oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bunun nedeni ise spot piyasalardan türev piyasaların önemli farklılıkları olduğudur. VİOP piyasası ve piyasada işlem gören tüm türev ürünler Sermaye Piyasaları Kanunları ile birlikte tanımlanmaktadır. Bunun yanında global standartlar ile uyumlu bir hale getirilmektedir.

VİOP’a yeni başlayan kişilerin bilmesi gereken bir diğer işlem esası ise vadeli işlem sözleşmeleri olmaktadır. Bu sözleşmeler sermaye piyasalarında işlem gören bütün finansal ya da ekonomik ürünleri, kıymetli madenleri veya dövizleri önceden belirlenmiş olan vadede ve fiyatta satma ya da alma yükümlülüğünü vermektedir. Bu sözleşmeler içerisinde ürünler ve satış hakkında bütün detaylar ve bilgiler yer almaktadır. VİOP vadeli işlem sözleşmeleri olarak vade, miktar, nitelik ve fiyat unsurları ise standart olmaktadır. Sözleşmelerde dayanak varlık grubu fark etmeksizin bu standartlar uygulanmaktadır.

Viop’ta Hangi Ürünler İşlem Görüyor?

VİOP kapsamında işlem gören ürünler Borsa İstanbul piyasası içerisinde işlem gören finansal ve diğer türev ürünler olmaktadır. Ürün gruplarından bahsedecek olursak BİST 30 endeksli, BİST 30 endeks hisseleri şeklinde söylenebilmektedir. Ayrıca kıymetli bütün madenler, enerji kaynakları ve faizler de bu geniş varlık yelpazesi içerisinde yer almaktadır. VİOP kapsamında şimdilik yaklaşık 50 varlık işlem görmektedir. En çok işlem gören varlıklardan söz edecek olursak BİST yakın vade payları, BİST 30, Dolar/TL, Euro/TL, EUR/USD, gram altın ve USD/ONS altın varlıkları sayılabilmektedir.

Viop Hesabı Nasıl Açılır?

VİOP’ta işlem yapabilmek için öncelikle bir VİOP hesabının açılması gerekmektedir. VİOP müşteri hesabı bulunan kişiler potansiyel kazanç fırsatlarından yararlanabilmektedir. Yatırım hesabı bulunan müşterilerin VİOP sözleşme kitini imzalaması ve risk testini gerçekleştirmesi hesap açılışını sağlamaktadır. Böylelikle de bütün VİOP avantajlarından faydalanmak ve işlem yapmak söz konu olmaktadır.

Yatırım hesabı bulunmayan kişilerin ise öncelikle kimlik beyanı yaparak yatırım hesabı açması gerekmektedir. Daha sonrasında ise VİOP sözleşme kitini imzalamaları ve risk testini yapmaları VİOP hesap açılışı için yeterli olmaktadır.

Viop İşlem Avantajları Nelerdir?

VİOP avantajları ile birlikte pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu avantajlar olarak ilk başta Sermaye Piyasası Kanunları kapsamında Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösterdiği yer almaktadır. Son derece güvenilir ve şeffaf bir piyasayı oluşturmaktadır. Bunun yanında spot piyasa varlıkları için daha az miktar ile birlikte yatırım olanağı sağlayan kaldıraç sistemini bulundurmaktadır. Spot piyasa varlıkları için daha düşük maliyetlere risk yönetimi sunmaktadır. Portföy yönetimi ve çeşitlendirilmesi sağlamaktadır. VİOP demo hesabı ile birlikte ücretsiz bir şekilde pratik yapma olanağı bulunmaktadır. Spot piyasa enstrümanları için oldukça düşük maliyetler ile birlikte yatırım yapma imkânı sunulmaktadır. VİOP nakit teminatlar sayesinde bütün Türk Lirası pozisyonların faiz geliri elde etmesini sağlamaktadır. Fiyatların düşüşü ve yükselişi için yatırım imkânı veren çift yönlü bir piyasa özelliğine sahip olmaktadır. Ayrıca VİOP finansal okuryazarlık eğitimleri de yer almaktadır. VİOP avantajları olarak aynı işlem platformu içerisinde oldukça geniş yelpazede finansal ürüne yatırım olanağı bulunmaktadır. Zephlex olarak VİOP alanında eğitim ve diğer hizmetlerimiz ile birlikte en doğru yatırımları yapmanızı sağlamaktayız. Detaylı bilgi için hemen iletişim hatlarımızdan bizlere ulaşmayı unutmayın.