Sentiment Algo

Herkese merhaba. Geçen hafta yayınladığımız değerlendirme büyük ilgi gördü. Ve genel istek üzerine bu hafta da geçen hafta neler yaşandığı ve olası senaryolar üzerine bir değerlendirme yazmayı uygun gördük. Sentiment Algo haftalık değerlendirme notları.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iki senaryo üzerinde durmuştuk. Senaryo 1, 3.30 direncine kadar gelecek bir yukarı hareket sonrası, 2. dalga bir satış öngörüyordu. Senaryo 2 ise bir dip senaryosu olup, 4.50-5.20 seviyelerine kadar bir hareket olabileceğini söylüyordu. Senaryo 2’ye ek olarak da üst dirençlere hızlı ulaşırsak, aşağı destekleri test etme ihtimalinden bahsetmiştik. Buna çok yakın bir senaryo ile haftayı kapattığımızı söyleyebiliriz.

Sentiment 26 Şubat tarihini günün en yüksek değeri olan 1.48 seviyesinde kapatmıştı. 01 Mart’a iki senaryo için de geçerli olan yükseliş hareketi ile başladık. 01 Mart kapanışını bu yükseliş ile birlikte 3.30 direncinin hemen üzerinde gerçekleştirdik. Bütün haftanın en güçlü hareketi de bu oldu.

02 Mart’ta 4.00 direncine yaklaşılsa da geçilemeyince 3.30 desteğine geri dönüş yaşadık. Bu desteğin tutunması hareketin devamı açısından önemliydi.

03 Mart’ta Sentiment bu sefer 4.50 direncini test etti ama bu seviyeyi aşmak için yoğun bir çaba göstersek de olmadı. Ve tekrar desteklere geri çekilme gördük. 03 Mart’ta günü 4.00 desteğinin altında kapattık.

04 Mart’ta Sentiment geri çekilmesini sabah sürdürerek 3.30 desteğini tekrar test etti ve tekrar bu seviyeden yukarı tepki gördük. Ve günü 4.50 direncine yakın bir seviyede kapattı.

05 Mart’ta Sentiment’in 4 civarında sıkışık görüntüsünü devam ettirdiğini gördük. Haftanın en önemli seviyeleri 3.30 ve 4.50 olmuş gibi görünmekte. 3.30 haftanın kritik desteği olarak çalışırken, 4.50 ise tepe bölgesi oldu.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında pozitif yöne doğru sakin bir yükseliş yaşandı hafta boyunca. Kapanış olarak da yine pozitif bölgede güzel bir kapanış gördük.

İdeal platformundaki (sentiment kodu ile ulaşılabilir) Sentiment grafiğinden de yukarıda anlattığımız hareketin gidişatı net bir şekilde takip edilebilmektedir.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından nispeten pozitif bir görüntü başlıyoruz. Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Senaryo 1

İlk Senaryomuz pozitif bir senaryo durumunda. Buna göre hafta boyunca yukarı kıramadığımız 4.50 seviyesini yukarı kırılması hızlı bir şekilde 5.20 direncine ulaşılması; sonrasında ufak bir 4.50 testinden sonra daha yukarı seviyeleri yani 5.80 ve/veya 6.65 seviyelerine kadar bir hareket öngörüyor.

Senaryo boyunca üst dirençler geçildikten sonra ara destekler aşağı test edilmek istenebilir. Örnek olarak 5.20 üstü görüp 4.50 test edilmesi; 5.80 üstü görüp 5.20 test edilmesi gibi. Desteklerin tutunduğu bölgeler güzel alım fırsatları yaratabilir.

Senaryo 2

2. Senaryo da ise son günlerde yaşadığımıza benzer bir sıkışma görüntüsü görülebilir. Hat olarak 3.30-4.50 hattına nasıl sıkıştıysak, benzer şekilde aynı hattı devam ettirebiliriz; ya da daha yukarda bir hatta mesela 5.80-4.50 hattı gibi bir hatta sıkışma yaşanabilir.

Her iki senaryoda da alt kritik desteğimiz 3.30 bölgesi olup, bu seviyenin altında dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hattın kırılması genel pozitif havanın tamamen negatife dönmesi anlamına gelecektir.

Senaryo 1-2

Bu haftanın en kritik seviyeleri olarak 3.30, 4.50 ve 5.20 seviyelerini izleyebiliriz. Sentiment’in bu seviyelerdeki hareketleri genel psikolojinin gidişatı hakkında bize önemli bilgiler verecektir.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.