Sentiment Algo

Herkese merhaba. Geçen hafta yayınladığımız değerlendirme büyük ilgi gördü. Ve genel istek üzerine bu hafta da geçen hafta neler yaşandığı ve olası senaryolar üzerine bir değerlendirme yazmayı uygun gördük. Sentiment Algo haftalık değerlendirme notları.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iki senaryo üzerinde durmuştuk. Senaryo 1, 2’li seviyelere bir geri dönüş ve sonrasında bir toparlanmaya işaret ederken, Senaryo 2, Sentiment’te 6-7 seviyesine bir hareket sonrasında ise geri çekilme şeklindeydi.

sentiment algo

 

Hatırlanacağı gibi Sentiment 29 Ocak tarihini çok kritik 3.96 destek seviyesinde kapatmıştı. Bu seviyeye aşağıdaki grafikte gördüğünüz destek seviyelerinden dönüşleri hatırlayan takipçilerimiz çok aşinalardır.

Sentiment Algo

Yeni haftaya yükselişle başlayan sentiment ; 01 Şubat’ta 5’li seviyelere kadar yükseldi ki bu ikinci senaryomuzda öngördüğümüz bir yükselişti. Bu yükselişin 6.5-7’li seviyelere kadar devam etmesi sonra ki günlerde de beklentimiz dahilindeydi.

02 Şubat tarihinde sentiment yükselişine devam etti ve 6’lı seviyelerin üzerinde bir kapanış gerçekleştirdi. Bu arada sentiment aşağıda kırmızı çizgi ile görebileceğiniz bir yükseliş trendi kanalına oturdu.

03 Şubat tarihinde sentiment yine yükselişine devam etti. Gün içinde aslında yanıltıcı olabilecek bir hareket gördük. Sentiment burada 7’li seviyelerden geri çekilerek 6.65 desteğini aşağıya zorladı. Senaryo 2’nin öngörüsü açısından değişim burada gerçekleşti.

Aşağı kırılma oluşmayınca 03 Şubat son barlarda sentiment tekrar yükselişe geçti ve günü 7’li seviyelerin üzerine kapattı. Dolayısıyla yükseliş ve sonrasında geri çekiliş öngören senaryo aslında bu noktada boşa çıkmış oldu. Özellikle bankacılık sektörüne yönelen alım emirleri yoğunlaşmasının bu yükselişte etkisi güçlü bir şekilde hissedildi.

04 Şubat ve 05 Şubat iki gün üst üste 8‘li seviyeleri zorlasa da bu seviyelerde sentiment’in tutunamadığını ve geri çekildiğini gördük. Endeks tarafında geri çekilmenin tam olarak senaryonun bozulduğu seviyelere kadar gerçekleşmesi de ilginç bir tesadüf olarak karşımızda çıktı.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 01 Şubat – 04 Şubat arasında toparlanma çok net olarak görüldü. Son gün ise bir karasızlığa işaret etmiş durumda.

 

Tüm hafta boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çizmeye çalıştık.

Önümüzdeki haftaya daha belirsiz bir görüntü ile başlıyoruz. Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Senaryo 1

İlk Senaryomuz haftanın başında sırayla 7.40, 6.65, 5.80 desteklerinin kırılıp, 2.5-3.00 seviyelerine kadar ilk 2 ya da 3 gün içinde geri çekilip sonrasında haftayı 5-6’lı seviyelerde kapatma şeklinde. Geri çekilme hızlı olursa, sonrasında toparlamada benzer bir hızla gerçekleşebilir. Ama bu toparlama haftanın başındaki seviyelere ulaşamaz gibi görünüyor.

Senaryo 2

İkinci Senaryomuz ise 8‘li seviyelerin hafta içinde bir ya da iki kez daha test edilebileceği senaryo. Bu durumda 7’li seviyelerin altına hiç sarkmadan, 8.00-8.30 arası yukarı, 7.00-7.40 arası aşağı sıkış bir bantta hareket edebiliriz. Bu bandın alt kanalı 6.65 desteği de olabilir. Bu destek hattı altına sarkan piyasa senaryo 1 hattına girecektir.

Uyarı

Sentiment Algo ekibi olarak önümüzdeki bu dönemde hisse seçimlerinde ve portföylerde risk oranlarında daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Düzeltmeler, güzel maliyetlenme fırsatları sunabilirler ama yüksek kaldıraçlı işlemlerden uzak durulması gereken bir döneme giriyor olabiliriz.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.