Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

  • Sentiment 05-09 Temmuz haftasına girerken; 02 Temmuz tarihini, 3.02 seviyesinde; kısmi pozitif bir görüntü ile kapatmıştı.
  • Geçen hafta haftalık değerlendirme paylaşmadığımız için genel görüntüyü anlatarak başlayalım.
  • 02 Temmuz tarihinde 3.30 direnci test edilmiş ama yukarı kırılma gerçekleşmemişti.
  • Günlük Sentiment Momentum kırmızı tarafta olmakla birlikte artı momentumların geldiğini görüyorduk.
  • Dolayısıyla netleşmiş olmamakla birlikte; pozitif bir hareket öngörümüz bulunmaktaydı.

Bu hafta Pazartesi günü 05 Temmuz’da Sentiment’te güçlü bir açılış ile 3.30 – 3.96 dirençlerini geçtik ve günü 4.50 direnci üzerinde kapattık.

Salı günü Sentiment 5.80 direncine kadar geldi; bu seviyeden gelen satış ile günü 4.50 desteği üzerinde kapattık.

Çarşamba günü tekrar 5.80 direncini denesek de yukarı kırmakta başarılı olamayınca geri çekilme başladı.

Perşembe günü tekrar 3.30 desteğine kadar çekilirken, Cuma günü 3’lü seviyelerde konsolide bir görüntü ile geçti.

Günlük Sentiment-Momentum hafta boyu eksi tarafta kaldı.

Sentiment 02 Temmuz tarihini 3.02 seviyesinde kapatmıştı.

05 Temmuz tarihinde güçlün bir kalkışlar 4.68 seviyesinde kapattık.

06 Temmuz tarihinde en yüksek 5.74 seviyesini gördük ve günü 4.88 seviyesinde kapattık.

07 Temmuz tarihinde 5.95 seviyesine kadar yükselsek de bu seviyelerde tutunamayınca 5.40 ; 08 Temmuz tarihinde de 3.43 seviyesine kadar çekildik.

08 Temmuz tarihinde 3’lü seviyelerde yatay bir görüntü ile geçti.

Bu haftanın en önemli olayı yakın zamanların en sert yükselişlerinden birini görmemizdi. 5.95 seviyesi Mayıs ortasından beri görülen en yüksek değerdi. Yine de kalıcı olmaması güzel bir görüntü vermedi.

Aynı şekilde geri çekilmede ortalamaların tekrar aşağı kestiğini görüyoruz. Dolayısıyla haftayı negatif ağırlığı yüksek bir görüntü ile kapatmış olduk.

Son olarak Günlük Sentiment Momentum bütün haftayı kırmızı tarafta kalarak kapattı.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 17 Haziran’da başlayan zayıflama devam etti. Bütün haftayı maviye geçemeden; kırmız tarafta kapattık.

Saatlik Sentiment açısından pozitif ve negatif döngülerin belirgin olduğu bir haftayı geride bıraktık.

02 Temmuz’da başlayan pozitif saatlik döngü; 05 Temmuz’dan 06 Temmuz 17:00 barına kadar devam etti.

Bu negatif döngü 07 Temmuz 11:00 barı ile tekrar pozitife döndü ve bu 07 Temmuz kapanışına kadar devam etti.

07 Temmuz kapanışında başlayan negatif döngü ise 09 Temmuz 11:00 barına kadar sürdü ve sonrasında yeni pozitif döngü 09 Temmuz 16:00 barında tepe yaptı. Haftayı ise kararsız bir görüntü ile kapatmış olduk.

Momentum tarafında biraz daha normalleşmeler gördüğümüz ; pozitif ve negatif döngü başlangıçlarının yine yüksek momentumlar bastığı bir hafta oldu. 05 Temmuz sabah; 06 Temmuz 17:00; 07 Temmuz sabah ve akşam ve 09 Temmuz sabahında güzel fırsatlar yakalama şansı oldu.

Osilatör tarafında hareketlilik sonrası oluşan hareketler güzel fırsatlar yarattılar.  02 Temmuz’daki volatilite artışı 05 temmuz hareketini ve 07 Temmuz’daki volatilite artışı 08 Temmuz düşüşünü gösterdi.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

 

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından kısmi negatif bir görüntü ile başlıyoruz.

Cuma günü 3.30 desteği altında kapanış gerçekleştirdik. Yukarı hareketlerde öncelikle bu direncin üzerine atmamız gerekli.

Sonrasında ise 3.96 ve 4.50 kritik dirençler olarak görünmekte.

Aşağıda ilk kritik destek hattı yine 2.00-2.40 destek bölgesi olacak. Bu seviyenin tutunmasını önemseriz.

Daha aşağıda ise uzun dönemli net dip seviyesi 1.20 takip edilmeli. 1.20 altı bütün hareketler ise artık psikolojik dağılma eşiği olarak çalışır.

Sentiment tarafında ilk senaryomuzu olumsuz senaryo olarak seçtik. Bunda Sentiment ’in önemli bir yukarı hareket sonrası çekilmesinin ve ortalamaların aşağı kesmesinin etkisi var.

Bu senaryo ’ya göre açılışta 3.30 ve hattı 3.50-3.60 hattına doğru bir hareket mümkün. Bu hareketin kısa süreli 4.50 direncini zorlaması da ihtimal dahilinde. (çok kısa bir bar)

Sonrasında ise geri çekilme senaryosu işletiyoruz. Önce 2.00-2.40 hattına sert bir aşağı hareket; bu seviyelerde bir konsolidasyon;

Daha sonrasında ise 1.50-1.60 ve hatta 1.20 desteğinin test edileceği bir süreç yaşanabilir.

Bu senaryo’ya göre daha hareketli ama daha yatay bir görüntü oluşabilir.

Yine önce 3.96 ya da 4.50 direncinin test edilmesi ihtimal dahilinde. Sonrasında ise geri çekilme 2.40 seviyelerinde durabilir.

Bu bölgeden gelen tepki ile Sentiment haftayı yine 3.00-3.30 arası bir seviye de kapatabilir.

Böyle bir senaryo seçmemizin sebebi hem haftanın içinde tatil olması (15 Temmuz); hem de sonrasında bayram tatili olması dolayısıyla hareketliliğin çok ama yönün net olmayacağı düşüncesidir.

Eğer yön konusunda yatırımcılar tatil sonrası süreci beklerse bu tarz daha yatay bir hafta geçirmemiz olası diye düşünüyoruz.

Sentiment’te 2021 yukarıdan gelen bütün tepe hareketleri en iyi durumda 2.00-2.40 hattında konsolide olarak dip buldu. Bu rutinin değişmeyeceğini düşünmekteyiz.

Dolayısıyla hafta içinde 2.00-2.40 hattının test edileceğini düşünüyoruz. Bundan dolayı da daha negatif ağırlığı yüksek bir tonda değerlendirmelerimizi gerçekleştirdik.

.Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Burada yazdıklarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hepinize bol kazançlı, mutlu, neşeli ve sağlıklı bir hafta diliyoruz. Sentiment Algo’yu takip etmeye devam ediniz.