Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

05 Nisan – 09 Nisan haftasına girerken yani 02 Nisan’da- hatırlanacağı gibi- Sentiment 4.59 seviyesinde yani 4.50 desteğinin hemen üzerinde kısmi olumlu bir kapanış gerçekleştirmişti. İlk senaryomuz tamamen negatif bir görüntüye sahipti ve 5.20 direncinin  görülmesi sonrası başlayacak bir geri çekilme ile 2.40’lara kadar bir hareket öngörmekteydi. 2. senaryomuz ise olumlu bir görüntüye sahipti; 3.96 desteğinden yukarı sert bir atak olabileceğini söylüyordu. Haftayı ilk senaryomuza çok yakın bir süreçten geçerek kapatmış olduk.

Yine hareketli bir hafta olacağına dair öngörümüz vardı ve dip yükseliş hareketlerinin kırılgan yapısı konusunda özellikle uyarıda bulunmuştuk. Haber etkisi ile geri çekilme yaşanabileceğini vurgulamıştık.

İkinci uyarıyı da Günlük Sentiment Momentum tarafı için belirtmiştik. Buna göre mavi barlara geçemeden kırmızı barların 2. tur bir zayıflama sürecine geçebileceğini söylemiştik.

Bu noktada nasıl bir hafta yaşadığımızın Sentiment açısından görüntüsüne geçelim.

Sentiment 02 Nisan tarihini 4.59 seviyesinde kapatmıştı. 05 Nisan tarihinde olumsuz senaryomuzda öngördüğümüz gibi 5.20 seviyelerine kadar bir hareket gördük. 05 Nisan tarihini de 5’liseviyelerde kapattık.

06 Nisan öğleden önce iki defa denenmesine rağmen 5.20 geçilemedi ve 06 Nisan öğleden sonra başlayan geri çekilme ile 4.20 seviyesinde kapanış gördük.

07 Nisan tarihinde geri çekilme 3.30 desteğine kadar devam etti ve buradan gelen tepki ile günü 4’lü seviyelerin üzerinde kapattık.

Sonrasında 4.50 üstünü 08 Nisan tarihinde görsek de, çok güçsüz kaldık ve bu seviyeden başlayan sert geri çekilme ile 09 Nisan’da 1.86 seviyelerine kadar düştük.

Son olarak haftayı son saat gelen alımlarla 2.40 desteğinin hafif üzerinde kapatmış olduk.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 05 Nisan’da görüldüğü üzere mavi’ye geçmeye çok yaklaşmış olsak da kırmızı tarafta kaldık. 06 Nisan’da tekrar geri çekilme ile kapandı. Sonraki günlerde de zayıf görüntünün devam ettiğine şahit olduk. Ve haftayı yine olumsuz bir kırmızı bar ile kapatmış olduk.

Saatlik Sentiment tarafında 02 Nisan’dan gelen zayıflama görüntüsü 05 Nisan’da ilk bara etki etmekle birlikte, sonrasında büyük momentum barı ile başlayan toparlanma gördük. Bu hareket 06 Nisan’da açılışında başlayan zayıflama ile sona erdi. Sonrasında zayıf görüntü 07 Nisan 15:00 barına kadar devam etti. Buradan yine pozitif momentumlar ile başlayan bir yükselme döngüsü yaşandı. Bu yükselme döngüsü de 08 Nisan 15:00 barında sonlandı ve sonrasında ciddi bir geri çekilme yaşandı. Haftayı da zayıf bir görüntü ile kapatıyoruz.

Bu hafta da geçen haftaya benzer bir şekilde öncü momentum barlarının (Aşağıdaki küçük daireler) etkin bir şekilde çalıştığını gördük. Döngüsel hareketleri yakalama fırsatlarını vermiş oldu.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından yine çok tehlikeli bir seviyede başlıyoruz. 2.40 tahmin edilmesi zor; 2.00 altında sertliğinin artabileceği ama dip dönüşlerine de müsait bir seviye. Şubat başında beri bu seviyelere 4. defa geliyoruz ve bu piyasanın karakterinde nasıl negatif bir değişim olduğunu da gösteren bir özellik. Bu karakterin kısa vadede değişeceğine dair de bir işaret şu anda alamıyoruz.

Sentiment açısından tek referans noktası bu hafta önem kazanıyor.

2.40 üzerinde kalıp kalamayacağımız; bütün haftanın da karakterini belirleyecek niteliğe sahip.

İlk Senaryomuzda Son barda oluşan geri çekilmenin devam edebileceği bir görüntüden bahsedebiliriz. Değişik bir benzerlik olarak; 19 Mart’ta oluşan görüntüye çok yakın bir görüntü ile kapanış gerçekleştirdik. Bu olumsuz görüntü için 2.00 altına hızlı sarkma hareketi görmeyi bekleriz. Sonrasında da 2.0 altında kalıcı bir görüntü oluşması ile çok olumsuz bir görüntü ile karşılaşma olasılığı mevcut.

Seviye olarak 3.30 yukarıda hala bu görüntü riskini taşıyan tepe noktası görüntüsünde. Yani 3.30 direnci görüp ; sonrasına bu görüntüyü yaşama ihtimali var. 3.30 üzerinde hareketlerde bu senaryomuz geçerliliğini yitirebilir.

Senaryo 2’de daha sıkışık bir alanda bir hareket bekliyoruz. Bir anlamda dip bulma çalışması şeklinde geçebilecek bir süreç yaşanabilir. Bu hareketin tepe noktası 4.00; alt desteği 2.00 seviyesi olabilir. Bu yatay bantta geçilebilecek 2-3 günlük hareket sonrası haftanın kapanışına doğru daha pozitif bir hareketlilik yaşanabilir.

Sentiment’te benzer bir süreci Mayıs 2019’da görmüştük. Sentiment’in bu hareketi sırasında endeks tarafında sert bir düşüş bile yaşanabilir. Dolayısıyla 2.40 altında kaldıkça uzun pozisyonlarda daha az risk almak yerinde olacaktır.

Son olarak tekrar olacak ama piyasadaki psikolojik coşku azalmış durumda. Kırılganlık yükseldi.

2.40 referans noktası altına kaldığımız sürece uzun pozisyonlardan; korunma alınmadığı sürece uzak durmak kısa vadede faydalı olacaktır. Endeks tarafında geri çekilmenin dalga boyunu bu noktada tahin etmek güç. Zorlu haftalardayız. Herkese kolay gelsin İyi Haftalar

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.