Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  • Sentiment 07-11 Haziran haftasına girerken; 04 Haziran tarihini, 2.99 seviyesinde; kısmi pozitif bir eğilim ile kapatmıştı.
  • İki senaryomuzdan pozitif olanında 2.80 ara desteğinin tutunması sonrası; 4’lü seviyelere yukarı bir atak öngörümüz vardı. Sonrasında ufak bir düzeltme ile 5.20-5.80 hattına gidebileceğimizi düşünüyorduk.
  • Negatif senaryomuza göre de 2.00-2.40 hattını aşağı kırılması ihtimali değerlendiriliyordu.
  • Bu hafta pozitif beklentimize paralel 4.50 direncine kadar bir hareket gördük. Sonrasında ise çok da beklemediğimiz ; Sentiment tarafında endeks ile uyumlu olmayan bir geri çekilme görmeye başladık. Haftayı da 3.30 desteğinin üzerinde nispeten zayıf bir görüntü ile kapatmış olduk

Bu hafta Pazartesi açılışı itibari ile beklentilerimize paralel olarak 3’lü seviyelerde başladık. Sonrasında hafta boyunca da bu seviyeler üzerinde kalmayı başardık.

Özellikle bu hafta yine 3.70 (önceki tepe) seviyesinin üzerinde güçlenme arttı ve Sentiment’i 4.50 seviyelerine kadar taşıdı.

Sonrasında ise 4.50 direnci 2-3 denemede geçilemedi ve endeksle uyumlu olmayan bir geri çekilme ile karşılaştık.

Günlük Sentiment-Momentum ise bütün hafta gücünü korudu ve haftayı mavi barlar ile kapattı.

Sentiment 04 Haziran tarihini 2.99 seviyesinde kapatmıştı.

07 Haziran tarihinde 3.30 ve 3.73 hızlıca geçildi ve günü 3.79 seviyesinde kapattı.

08 Haziran tarihinde Sentiment 4’lü seviyeler geçildi ve ilk 4.50 direnç denemesini yaparak geri çekildi. Günü 4.11 seviyesinde kapattı.

09 Haziran’da açılışta yine 4.50 denemesi yapıldı ama geçilemeyince geri çekilme başladı. 09 Haziran kapanış 3.96 oldu.

10-11 Haziran genel olarak 4’lü seviyelerin altında kaldık ve çekilme haftanın son günü 3.58 seviyesine kadar devam etti.

Bu haftanın en önemli olayı 4.50 direncinin geçilememesi sonrasında yaşanan geri çekilme oldu. Endeksle uyumsuz bir şekilde Sentiment’te yaşanan geri çekilme olumsuz bir görüntü verdi.  4.50 seviyesinin yukarı kırılamaması ve haftanın kapanışının; hafta başında ki düşük seviyelerde gerçekleşmesi bu hafta için olumsuz bakışımızı arttırdı.

Ortalamaların haftanın son günü aşağı kestiğine şahit olduk. Bu hafta yine takip etmemiz gereken negatif unsurlardan biri de bu oldu.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında tüm hafta boyunca mavi barlar ile geçti. Genel olarak pozitif bir görüntünün devam ettiğini göstermesi açısından olumluydu.

Saatlik Sentiment açısından pozitif görüntünün hakim olduğu bir hafta geçti.

04 Haziran tarihinde başlayan pozitif döngü 08 Haziran öğlene kadar devam etti. Sonrasında kararsız bir süreç yaşandıktan sonra, 10 Haziran’dan itibaren ikinci pozitif döngümüz başladı. Bu pozitif döngü ise 11 Haziran öğleden sonra yerine negatif döngüye bıraktı. Haftalık kapanışımızı da bu negatif döngünün içinde yapmış olduk. (Premium üyeler için)

Bu hafta da Yüksek saatlik momentum barlarının etkin çalıştığını gördük. Güçlü Saatlik Momentum barların belirgin olmaya başladığı bir dönemlerdeyiz. (Premium üyeler için)

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Web.zephlex.com üzerinden gelen mesajların pozitif, negatif ya da nötr olup olmadığını takip edebilme şansına (mesaj kutularının yanındaki renkler) sahipsiniz.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından kısmi negatif bir görüntü ile başlıyoruz.

Yukarı hareketin 4.50 seviyesinde takıldığını gördük. Bu seviyenin geçilmesi genel pozitif hareketin devamı açısından elzem.

4.50 seviyesinin geçilmesi durumunda 5.20 ve 5.80 dirençleri gündeme gelebilir.

Sentiment açısından bu hafta öncelikli izleyeceğimiz alt seviyeler 3.30 ve 2.80 ve 2.40 olacak.

Kısa vade destek bölgemiz 3.30 seviyesi olacak. Bu seviye altına sarkmalarda zaten başlamış zayıflamanın hızlandığını görebiliriz. Ara destek hattı 2.80 seviyesinde tutunma görebiliriz.

Dağılma alt bandı 2.00-2.40 hattı olacak. Bu hat altına sarkmalarda endekste sert geri çekilme görme ihtimaliz güçlü

İlk Senaryomuzda yukarı hızlı bir atak öngörüyoruz. Bu atakta yine 4.50 direncinin geçilmesi, 5.20-5.80 hattına yukarı hareket olası. Sonrasında ise bu hat içerisinde bir direnç bulup bu haftaya  çok benzer bir geri çekilme hareketi görebiliriz.

Böyle bir öngörüde bulunmamızın sebebi, yukarı hareketlerin daha yatay bir yükseliş görüntüsünde olmaya devam etmesi.

Bu aslında önceki hafta başlayan dip dönüş formasyonunun devam etmesi öngörüsüdür. Daha önceki dönemlerdeki dip dönüş formasyonları incelenebilir.

Hala ilk hedef 5.20 seviyesi olacaktır. Bu seviyede önceki aşağı kırılmanın başladığı seviyedir.

Bu hat sonrası gelebilecek düzeltme hareketinin; 4.00-4.50 hattında konsolide olması, pozitif hareketin devamı açısından önemli olacaktır.

Olumsuz Senaryomuz 3.30 desteğinin aşağı kırıldığı senaryodur.

Bu senaryo da öncelikle yine 4.50 direnci denemesi görülebilir. Ama bu bölgeden başlayabilecek bir geri çekilmeye karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Bu tarz bir geri çekilme zaten zayıf ve sıkışık görüntünün aşağı kırılması ile sonuçlanabilir.

Olumsuz Senaryomuz ’un tehlikesi psikolojik olarak bu kısa hedefi (4.5) geçemiyor olmamızdır. Yani başarısızlığa uğrayan bir dip dönüş formasyonu; çok sert ve tatsız bir geri çekilmeye sebep olabilir.

Bu tarz kısa hedeflerin başarısızlığa uğraması yaşanan panik satış ve hayal kırıklığı ile Sentiment’i bir anda 2’li seviyelerin altına itebilir. Bununla birlikte endeks etkisi de beklenenden sert gerçekleşebilir. Ondan dolayı 3.30 altına sarkmalarda uzun pozisyonları azaltmak faydalı olacaktır.

Bu hafta Sentiment’in yön konusunda net bir karar vermesini bekliyoruz. Ayrıca yaşanacak hareketin de her iki yönde beklenenden sert olabileceğini düşünüyoruz.

Bu sıkışma ile piyasanın devam etmesi çok mümkün görünmüyor. Dolayısıyla her iki yönde kritik destek ve dirençlere dikkat edilmesini öneriyoruz.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Burada yazdıklarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hepinize bol kazançlı, mutlu, neşeli ve sağlıklı bir hafta diliyoruz. Sentiment Algo’yu takip etmeye devam ediniz.