Sentiment Algo

Herkese merhaba, haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iki senaryo üzerinde durmuştuk. Senaryo 1, önce 5.20 direncine doğru bir hareket sonrasında ufak bir düzeltme sonrası 6’lı seviyelere hareket öngörmekteydi. Senaryo 2 ise 5.20 hattının yukarı geçilemediği daha sıkışık bir görüntü oluşabileceğini söylüyordu. Haftanın başından 11 Mart tarihine kadar Senaryo 1’e uygun bir hareket gördük. Sentiment, 11 Mart 6.20 direncinden başlayan düzeltme ile haftayı 4.50 desteği altında kapattı.

 

Sentiment 05 Mart tarihini 4.00 desteğinde kapatmıştı. Hafta başında 08 Mart tarihinde 5.20 direnci test edilerek düşmeye başladı. Ve tekrar 4.00 desteğine geri çekildi. Sonrasında bu seviye dip oldu ve 11 Mart’a kadar 6.20 direncine kadar bir hareket oluştu. Bu seviyeden başlayan geri çekilme ile haftayı 4.50 desteği altında  4.38 seviyesinde kapattı.

 

Günlük Sentiment – Momentum tarafında hafta boyu daha kararsız bir görüntü vardı.

Saatlik Sentiment açısından döngülerin genel olarak kararlı olduğu ve iyi performans gösterdiği bir haftaydı.

İdeal platformundaki (sentiment kodu ile ulaşılabilir) Sentiment grafiğinden de yukarıda anlattığımız hareketin gidişatı net bir şekilde takip edilebilmektedir.

Tüm hafta boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama hem de twitter aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çıkarmaya çalıştık.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından nispeten negatif bir görüntü ile başlıyoruz. Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

İlk Senaryomuzda Pazartesi günü, 4.50 ve/veya 5.20 dirençlerinin test edilmesi ve sonrasında geri çekilme öngörülüyor. Bu geri çekilmenin iyi ihtimalle 3.30 desteğine kadar olması muhtemel. Daha olumsuz olarak da 2.40 kritik desteğine kadar da bir geri çekilme yaşanabilir.

Sentiment’i takip edenler için 2.40 desteğinin ne kadar önemli olduğu zaten bilinmektedir. Bu seviye altına sarkmalarda artan yüksek volatilite çok rahatsız edici olabilir. Bu senaryoda özellikle 3.30 desteği altına sarkmalarda uzun pozisyonlar dikkatli olmalı.

Senaryo 2’de hızlı bir toparlanma senaryosu öngörüyoruz. Buna göre hızlıca 5.80 direncine hareketten sonra, ufak bir destek denemesi sonrasında 6.60 direncine doğru bir hareketlenme düşünülebilir. Özellikle bu senaryoda 5.20 üzeri hareketlenmelerde kısa pozisyonlar temkinli olmalı.

Bu haftanın özelliği, iki haftadır genel olarak aynı seviyelere sıkışmış bir görüntü sergileyen sentiment’te daha sert hareketler görebilecek olmamız. Bunun temel sebebi dipten gelen yükseliş hareketinin test edileceği; ve sadece bir dip tepkisi karakterindeyse daha sert bir satışın gelme ihtimali. Ama gerçek bir yükseliş hareketi içinde isek ana yükseliş hareketinin başlayacağı periyotta bu olacaktır.

Bu hafta için ana destek 2.40 ve 3.30 desteği olacak. Yukarıda ise 5.20, 5.80 ve 6.65 dirençleri hareketin karakteri açısından önemli direnç seviyeleri olacak. Bu hafta daha hareketli bir piyasaya hazırlı olmak gerekli.

 

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.