Sentiment Algo

Herkese merhaba. Geçen hafta yayınladığımız değerlendirme büyük ilgi gördü. Ve genel istek üzerine bu hafta da geçen hafta neler yaşandığı ve olası senaryolar üzerine bir değerlendirme yazmayı uygun gördük. Sentiment Algo haftalık değerlendirme notları.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iki senaryo üzerinde durmuştuk. Senaryo 1, haftanın ilk günleri 2-3’lü seviyelere bir geri dönüş ve sonrasında bir toparlanmaya işaret ederken, Senaryo 2 ise 6.65- 8.00 arasında daha sıkışık bir bant hareketi şeklindeydi.

Şimdi Sentiment’in 08-12 Şubat arası nasıl bir yol izlediğine bakalım. İlk senaryomuza benzer şekilde 8-7 arası hareketlenen sentiment, sonrasında sıkışık bandı 6.65- 7.40 arasına çekerek devam ettirdi.

11 Şubat’ta ise 6.65’in aşağı kırılması ile bozulma başladı ve 5.30 desteğine kadar geri çekilme gördük. Haftayı ise 5.80 direncinin hemen altında 5.68 seviyesinde kapattı.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 08 Şubat – 10 Şubat arasında toparlanma çok net olarak görüldü. Son iki gün ise net bir şekilde kararsız – hafif negatif bir görüntü ile kapattı.

İdela ekranında sentiment’in görüntüsünde de zayıflamanın gelişmesi net bir şekilde görülebiliyor.

Tüm hafta boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çıkarmaya çalıştık.

Sentiment Algo Bilgilendirme Notları ile de günlük olarak da görüntüyü çizmek için çalıştık.

Önümüzdeki haftaya kırılgan bir görüntü ile başlıyoruz. Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Senaryo 1

İlk Senaryomuz 5.20 desteğinin tutunduğu varsayımını baz alıyor. Bu durumda 7’li seviyelere doğru bir hareketlenme olası. Bu noktada en kritik durak 6.65 direnci olacak. 6.65 direncinin de üzerine çıkılabilmesi durumunda tekrar 8’li seviyeler gündeme gelebilecektir.

Senaryo 1

Bu tarz bir dip hareketini dönem dönem bu yükseliş hareketinin içinde yaşadık. Bu noktada önemli olan daha dip bir seviye ile karşılaşmamak. Daha aşağı seviyelerde bulunabilecek bir dip seviyesi olası (3.96- 4.50) ama bu senaryo’ya dönmesi için 5.20’nin yukarı kırılması uygun olacaktır.

Senaryo 2

İkinci Senaryomuz ise kısa boylu bir yukarı atak sonrası, geri çekilmenin devam etmesi üzerine kurulu. Özellikle yine 6.65 direnci altına kalabilecek her tür atak geri çekilmelerde bu riski barındıracaktır. Sentiment’in 5.20 altına sarktığı bütün senaryolarda açıkçası volatilite artışına karşı temkinli olmak gerekli.

Senaryo 2

Bu durumda iki senaryo’da en kritik seviyeler 6.65 ve 5.20 olarak ortaya çıkmakta. Sentiment’in bu bant aralığında aşağı ya da yukarı kırılmaları haftanı karakteri içinde belirleyici olacaktır.

Sentiment Algo ekibi olarak önümüzdeki bu dönemde hisse seçimlerinde ve portföylerde risk oranlarında daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Düzeltmeler, güzel maliyetlenme fırsatları sunabilirler ama yüksek kaldıraçlı işlemlerden uzak durulması gereken bir döneme giriyor olabiliriz.

 

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.