Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  • Sentiment 09-13 Ağustos haftasına girerken; 06 Ağustos tarihini, 7.16 seviyesinde; kısmi pozitif bir görüntü ile kapatmıştı.
  • Sentiment’te 13 Temmuz’da başlayan dipten dönüş hareketinin devam etmesi bu olumlu görüntüyü desteklerken; 7.80 direncinde yaşadığımız tıkanma bir düzeltme ihtimalini güçlendirmeye başlamıştı.
  • Sentiment 04-05-06 Ağustos tarihlerinde 7.00 üzerinde kalmakla birlikte 7.80 direncini geçememişti. Aşağıda üç gün içinde attığımız tweetleri görebilirsiniz. Bunlar aynı zamanda Sentiment Algo ve İnfo trade pro uygulamalarında mesaj olarak paylaşıldı.
  • Dolayısıyla özellikle 7.80 bizim en dikkatli takip ettiğimiz üst direnç seviyesi olacaktı.

  • Haftanın ilk işlem günü 09 Ağustos’ta açılış saatinde 7.80 direnci geçilemeyince geri çekilme başladı. Ve kapanış 7.00 altında 6.83 seviyesinde gerçekleşti. Ortalamalarda net bir şekilde aşağı kesti bugün.
  • 10 Ağustos endeks ile uyuşmazlık yaşanan bir gün olarak geçti. Endeks tarafında net bir yükseliş olurken Sentiment’te 6.65 desteğinin kırıldığını ve 6’lı seviyelere kadar geri çekilme yaşandığını gördük. Bu görüntü 11 Ağustos için iyi işaretler vermiyordu.
  • 11 Ağustos’ta ise endeks ile birlikte Sentiment’te hızla geri çekildi. Gün sonunda 3.30 desteğine kadar düştü.

12 Ağustos tarihinde ise yine bu sene pek görmediğimiz bir tepki le karşılaştık. Sentiment’te bu tarz sert geri çekilmelerde 2021 yılında 1.20-2.00 hattını görmeden dip tepki hareketi üretememiştik. Bu hafta ise 3.30 seviyesini dip yaparak bir geri dönüş gördük.

Sentiment ’in 12 ve 13 Ağustos tarihlerinde 5.20 direncine kadar yükseldiğini gördük. Haftayı ise 4.76 seviyesinde kapattık.

Bu önce sert aşağı sonra sert yukarı hareketler de haber etkisinin de olduğunu ekleyelim.

Bu haftanın en önemli birinci olayı 09 Ağustos’ta ortalamaların aşağı kesmesi; sonrasında 10 Ağustos’ta endeksle ile Sentiment uyumsuzluğu ve 11 Ağustos’ta sert geri çekilme oldu. Sentiment’in öncü karakteri ortaya çıktı.

İkinci olarak 3.30 seviyesinin bir dip olarak çalışması oldu. Daha önce belirttiğimiz gibi 2021 karakterinde bu geri çekilmenin 1.20-2.00 hattına kadar sürmesi beklentiler dahilindeydi. Bu hafta ise sert geri çekilmenin dibi 3.30 desteği olarak göründü. Bunu önemsiyoruz çünkü bu piyasada davranışsal bir değişim olarak takip edeceğimiz bir durum.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 29 Temmuz’da başlayan mavi görüntü; 11 Ağustos’ta bir günlük ihlal dışında devam etti.

Saatlik Sentiment açısından pozitif ve negatif döngülerin belirgin olduğu bir haftayı geride bıraktık.

05 Ağustos’tan başlayan pozitif saatlik döngünün 09 Ağustos Saat 15:00 barında negatife döndüğünü gördük.

10 Ağustos 11-12 barlarında yeni bir pozitif döngü oluştu ama kısa bar boyları ile zayıf bir döngüydü. 11 Ağustos’ta ise 11:00 barında sert bir negatife döngüye girdik tekrar. Bu döngü 12 Ağustos açılış barı ile tekrar pozitife döndü. 12 Ağustos saat 11:00 barı ile birlikte ise güç kazandı.

13 Ağustos saat 14:00 barı ile de tekrar zayıfladığımızı görüyoruz. Haftayı negatif döngü içinde kapattık böylece.

Osilatör tarafında genelde kararlı trend’ler hakim; yine de hareketlilik sonrası oluşan hareketler güzel fırsatlar yarattılar.  09-10 ağustos osilatör barları güzel kısa vadeli hareketler yakaladılar. Aynı şekilde 12 Ağustos’ta ki osilatör hareketliliği yine tepkiyi yakalamak için güzel bir fırsat sundu.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından karasız bir görüntü ile başlıyoruz.

Haftayı son saatlerde yaşanan geri çekilme ile 4.76 seviyesinde kapatan Sentiment’te geri çekilmenin devamında öncelikli olarak 4.50 desteğini izleyeceğiz. Asıl kritik destek ise bir önceki dip olan 3.30 desteği olacak.

Yukarı hareketlenmelerde öncelikle 5.20 direnci geçilmeli diye düşünüyoruz.

5.20 geçilirse ara direnç 5.80 ve 6.65 önemli olacak.

Pozitif hareketin güçlendiği durumda da en yukarıda 7.80 çok önemli bir direnç olarak karşımızda durmaktadır.

Senaryo 1. – OLUMLU

Sentiment tarafında ilk senaryomuzu olumlu senaryo olarak seçtik. Ana Sebebimiz Sentiment’in sert geri çekilmede bir ara dirençte verdiği dip tepkisi oldu. 3.30’da verilen bu tepki olumlu hareketin devam edebileceğine dair bize göre bir işaret oluşturdu.

Bu Senaryo’ya göre Sentiment’te tekrar 7.80 direncine ulaşabileceğimiz bir hareket başlayabilir.

Senaryo 1. – OLUMLU

Günlük Sentiment Momentum ta 29 Temmuz’da başlayan mavi hareketin devam etmesi bu senaryoyu desteklemektedir.

Senaryo 1. – OLUMLU

Bu senaryo’ya göre önce ufak bir düzeltme ile karşılaşabiliriz. Sonrasında ise ana hareket başlar. 5.20 ve 5.80 dirençleri geçildikten sonra yine ufak bir ara düzeltme olası sonrasında ise güçlü hareketin devamında 7.80’leri tekrar görebilme ihtimalimiz var.

Bu senaryo 3.30 altına gelecek bütün hareketlerde geçersiz kalacaktır. 3.96 altında pozitif görüntünün net bir bozulmaya uğrayacağını belirtelim

Senaryo 2. – OLUMSUZ

Bu senaryo ara tepki sonrası tekrar negatif trende döneceğimiz varsayımı ile üretilmiştir.

Ayrıca ortalamalar hala pozitif kesişime dönmemiştir. Dolayısıyla çok göz aradı edebileceğimiz bir senaryo değil.

Geçerli olması durumunda daha önce bahsettiğimiz 1.20-2.00 hattını hızlı görebiliriz.

Senaryo 2. – OLUMSUZ

Öncelikle 5.20 belki uzarsa kısa  vadeli 5.80 direnci test edildikten sonra başlayacak bir geri çekilme olası. Geri çekilmede ara tepki noktaları 3.96 ve 3.30 olacaktır.

Özellikle 3.30’un aşağı kırılması durumunda satış yoğunlaşması çok güçlenir.

Bu ikinci tur satış dalgası hareketinin dip noktası 1.20-1.40 arası olacaktır.

Senaryo 1-2 Hareketlilik yüksek olacak.

Çok hareketli bir haftaya girdiğimiz düşünüyoruz. 3.30 dönüşü her ne kadar önemli bir rutin değişimi olsa da bu rutin değişimleri kolay kabullenilmez. Dolayısıyla satıcıların hakimiyet kazanması negatif görüntüyü de bir anda çok güçlendirebilir.

5.20’nin hafta boyunca önemli bir seviye olacağını düşünüyoruz. 5.20 üzerinde kalabilirsek pozitife eğilimli, altında ise negatife eğilimli bir piyasa ile karşılaşabiliriz.

.Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Burada yazdıklarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hepinize bol kazançlı, mutlu, neşeli ve sağlıklı bir hafta diliyoruz. Sentiment Algo’yu takip etmeye devam ediniz.