Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

12 Nisan – 16 Nisan haftasına girerken yani 09 Nisan’da- hatırlanacağı gibi- Sentiment 2.43 seviyesinde yani 2.40 desteğinin hemen üzerinde bir kapanış gerçekleştirmişti. İki senaryomuzda negatif bir görüntüye sahipti. İlk senaryomuz tamamen negatif bir görüntüye sahipti ve 2.40-3.30 dirençlerinden birinden sert geri çekilme öngörmekteydi. Senaryo 2 ise daha yatay tona sahip – ama yine negatif ve sıkışık bir görüntüden bahsediyordu. Temel referansımız 2.00-2.40 hattı üzerinde kalıp kalamayacağımızdı. Sonuç olarak bu hafta iki senaryomuzun da tam olarak geçerli olmadığı, sentiment ile endeks hareketleri arasında uyumsuzluğun yüksek olduğu bir hafta gördük.

Yine geçen hafta çok tehlikeli seviyelerde dolaştığımız ve kırılganlıkların yükseldiği konusunda uyarılarda bulunmuştuk. Bu kırılgan karakterin piyasanın genel karakterine dönüştüğünü belirtmiştik. Ama 2.00 altında endeksteki dalga boylarının tahmin edilmesinin güç olduğunu belirtmiştik. Bu hafta sürpriz bir şekilde piyasada tam bir hisse rotasyon süreci yaşandı. Bireysel yatırımcıların katılımının düşük kaldığı ama kurumsal tarafta alım yönünde bir yoğunlaşma yaşandı. Bu yoğunlaşmanın adresi de Bist 30 hisseleri oldu. Bunu daha ayrıntılı ele alacağız.

Sentiment 09 Nisan tarihini 2.43 seviyesinde kapatmıştı. 12 Nisan tarihinde 2.00 altına sarkan bir hareket gördük.

13 Nisan’da bu hareket 1.20 desteğine kadar devam etti.

Buradan gelen tepki 15 Nisan açılışına kadar 2.40 seviyelerine uzandı.  15 nisan ve 16 Nisan’da genel olarak 2.00 altına kaldığımız son derece sıkışık ama aşağı dağılma görmediğimiz iki gün yaşadık.

13 Nisan’a kadar bir psikolojik kırılma ve endeksin aşağı yönlü dağılması senaryosu içerisinde ilerliyorduk. 13 Nisan’da 1.20 seviyesinin tutunması ile birlikte, yukarı yönlü bir hareket başlamış olsa da Sentiment’in endeks tarafındaki güçlü hareket ile çok uyumlu hareket etmediğini gördük. Bunda temel de 2 fakötürnü etkili olduğun düşünüyoruz.

1.Bireysel yatırımcının bu yükselme sürecine katılmaması ve bireysel yatırımcı hareketliliğinin azalmış olması

2.Kurumsal yatırımcıların özellikle endeks hisselerinde yüklü alış ordinoları, ve yan hisselerden endeks hisselerine yönelen bir karakter değişimi

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 12 ve 13 Nisan’da olumsuz bir görüntü devam etti. 14-15-16 Nisan’da ise daha kısa kırmızı barlar gördük. Hala mavi tarafa geçememiş olsak da 3 günlük kısa kırmızı barlar daha pozitif bir hafta mı göreceğiz düşüncesini oluşturuyor.

Saatlik Sentiment tarafında 09 Nisan kapanışında gelen toparlamanın etkisinin sınırı olduğunu görmüştük. 12 Nisan’da açılış barı ile gelen zayıflama sonrasında bir toparlanma görülse de mavi tarafa geçilemeyince 2. tur bir satış dalgası ile karşılaştık. 13 Nisan 12:00 barına kadar devam eden olumsuz görüntü, mavi momentumlar ile görebileceğiniz bir yukarı hareket ile olumluya döndü ve bu yukarı hareket 15 Nisan açılış barına kadar devam etti. Sonrasında yine kırmızı momentum barları ile gelen zayıflama görüntüsü oluştu. Saatlik Sentiment sonrasında kırmızı ama olumsuz anlamda güçlenemeyen bir görüntü ile haftayı kapattı.

Bu hafta da geçen haftaya benzer bir şekilde öncü momentum barlarının (Aşağıdaki küçük daireler) etkin bir şekilde çalıştığını gördük. Döngüsel hareketleri yakalama fırsatlarını vermiş oldu.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından yine çok tehlikeli bir seviyede başlıyoruz. 2.40 seviyesi altına alışmaya başlamış olması, aynı zaman kırılganlıkları da arttırıyor. Bunula birlikte 2.00 altında bir psikolojik dağılma ve sert endeks geri çekilmesi başlamamış olması kısmi olumlu bir görüntü de vermekte. Yine özellikle bir toparlanma  ve dip dönüşü görebilmek için önce 2.00 sonrasında 2.40 üzerinde bir tutunma arayacağız. Bu hafta piyasanın bu kararı verebileceğini düşünüyoruz.

Sentiment açısından 1.20, 2.00 ve 2.40 referans noktaları bu hafta önem kazanıyor.

2.00- 2.40 hattının üzerinde net bir tutunma yine en önemli referans noktası. Aşağıda ise yakın zamanda 2. defa 1.20 desteğinde tutunma sağlanmasını ; geri çekilmeler de önemli görüyoruz.

İlk Senaryomuzda son barda oluşan yukarı hareketin öncelikle 2.40 ya da 3.30 direncine göre bir hareket oluşturup sonrasında sert bir geri çekilme yaşayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu noktada 2.00 altına sarkıp 1.20 seviyelerinin tekrar test etmemiz olası. Sonrasında 2’li seviyelere doğru bir tepki hareketi ve buradan gelebilecek 2. tur sert satışla 1.20 desteğinin de kırılarak bir psikolojik dağılma sürecine girebiliriz.

Bu senaryomuzu geçersiz kılacak seviyeyi 3.30 seviyesi olarak görüyoruz. 3.30 üzerine hareketlenmelerde bir dip dönüşü ve sert yukarı tepki hareketi görme ihtimalimiz güçlü. Bu seviye üzerinde kalmamız bizi riskli bölgeden de uzaklaştıracağız için pozitif olacaktır.

Senaryo 2’de piyasanın yeni karakterinin yansıması olarak, Sentiment değerinin başlangıçta daha yatay olduğu ama endeksin yukarı hareketinin daha güçlendiği bir görüntü oluşabilir. Bir anlamda dip bulma çalışması şeklinde geçebilecek bir süreç yaşanabilir. Sonrasında 2.40 üzerinden 5’li değerlere bir hareketlenme görmeyi yine de bekleriz.

Bu senaryo’nun gelişmesi durumunda 2’li değerlerin altında daha fazla kalmamak önemli. 2’li değerlerin altında kalma süremiz arttıkça yeni bir aşağı hareketi yaratacak kırılganlıklara daha açık hale geliyoruz.

Son olarak geçen haftanın tekrarı olacak ama kısmi pozitif işaretlere ramen piyasadaki psikolojik coşku azalmış durumda. Kırılganlık yükseldi. 2.40 referans noktası altına kaldığımız sürece uzun pozisyonlardan; korunma alınmadığı sürece uzak durmak kısa vadede faydalı olacaktır. Endeks tarafında geri çekilmenin dalga boyunu bu noktada tahin etmek güç. Zorlu haftalardayız. Herkese kolay gelsin İyi Haftalar

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.