Sentiment Algo

Herkese merhaba, haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iki senaryo üzerinde durmuştuk. Senaryo 1, önce 5.20 direncine doğru bir hareket sonrasında sert bir geri çekilme öngörmekteydi. Bu geri çekilmenin 3.30 ve hatta 2.40 kadar gelebileceğini söylemiştik.  Senaryo 2 ise 5.80 direncine doğru bir hızlı hareket sonrası, 5.20 desteğine geri çekilme ve sonrasında 6.65 direncine bir hareket olabileceğini söylüyordu. Ama bu hafta için söylediğimiz en kritik olay, önceki iki haftada gördüğümüz sıkışma durumunun ortadan kalkacağı ve bir yöne sert kırılma haftası olacağı şeklindeydi.

Sentiment 12 Mart tarihini 4.50 desteğinde kapatmıştı. Hafta başında 15 Mart tarihinde 5.20 direnci test edilerek düşmeye başladı. Ama 4.50 desteğinin tekrar tutunduğunu gördük ve 17 Mart’ta 5.60 seviyesine kadar yükseldi. Buradan başlayan geri çekilme önce 3.96 desteğinde durdu. Tekrar 4.50 direncini 18 Mart’ta test ettik ve sonrasında soluksuz bir şekilde 19 Mart kapanışına kadar 1.80’li seviyelere kadar geri çekildik. Haftayı ise son saatte gelen tepki ile 2.40 direncinin hafif üzerinde 2.52 seviyesinde kapattık.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında net negatif görüntü bütün hafta devam etti

Saatlik Sentiment açısından döngülerin ağırlıklı negatif tarafa kaydığı ama hafta ortasındaki pozitif hareketi yakalayabildiğimiz bir görüntü oluştu.

İdeal platformundaki (sentiment kodu ile ulaşılabilir) Sentiment grafiğinden de yukarıda anlattığımız hareketin gidişatı net bir şekilde takip edilebilmektedir.

Tüm hafta boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama hem de twitter aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çıkarmaya çalıştık.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından negatif bir görüntü ile başlıyoruz. Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Sentiment ve endeks açısından çok kritik ve çok sert hareketler olabilecek bir haftaya giriyoruz. Bütün hafta Sentiment’te tek bir referans noktamız olacak. 2.40 seviyesi.

İlk Senaryomuzda bütün hafta 2.40 altında kalabileceğimiz çok negatif bir görüntü oluşabilir.  Bu tarz bir durumu Geçen sene Mart Ayında yaşamıştık. O dönemde Sentiment’in 0.1 değerinin bile altına kadar sarktığı günler olmuştu. Böyle bir senaryo da 2.00 altında kaldığımız süre boyunca uzun pozisyonda kalınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu tarz dip hareketlerinin kalkış noktası da önce 2.00 sonra 2.40 dirençlerinin yukarı geçildiği hızlı hareket olarak gelecektir. Özellikle geri çekilmelerde 2.40 üzerine geçilmeden, geçilse de 2.40 altına dönüşlerde, sert endeks hareketlerine dikkat ederek ilerlemek yerinde olacaktır.

İkinci senaryomuz da 2.40 altında kalma süremizin çok kısa süreceği ve hızlı bir şekilde yukarı ataklara başlayacağımız senaryo olacaktır. Tahminen Pazartesi açılışta sert bir geri çekilme sonrası kapanışa doğru olası bir yukarı atak ve Salı gününden itibaren de hızlı yukarı ataklar şeklinde gerçekleşebilir.

Zaten bu tarz dip kalkış hareketleri, Sentiment’in birkaç gün içinde çok hızlı çok yüksek değerlere ulaşması şeklinde gerçekleşir. Dolayısıyla Salı gününden sonra oluşabilecek yukarı tepki hareketlerine bu gözle bakacağız. Bu yükselme hareketleri Sentiment’in sürekli yükseldiği bir tarzda gerçekleşir. Burada 2.40 üstüne attığı noktada, bu seviyenin test edildiği bir iki bar görebiliriz.

Bu hafta için ana seviyeler 2.00 ve 2.40 seviyeleri olacak. Bu seviyeler altında ve üstünde kalma süremiz, geçildikten sonra bu seviyelere geri dönüşler bütün haftanın karakterini de ortaya çıkaracaktır.

 

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.