Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 • Sentiment 16-20 Ağustos haftasına girerken; 13 Ağustos tarihini, 4.76 seviyesinde kararsız bir görüntü ile kapatmıştı. Bu haftaya dair temel öngörümüz hareketli bir hafta olacağı şeklindeydi. İkinci olarak da 5.20’nin kritik bir seviye olmasıydı.
 • Gerçekten de Pazartesi ve Salı pozitif bir görüntü hakimken, Çarşamba ve Perşembe geri çekilme yaşandı. Cuma günü ise son saat gelen toparlanma ile birlikte pozitif kapattık. Haftalık olarak ise endeks tarafında yataya yakın bir kapanış oldu.

 • Pazartesi 6.20 direncinin görülmesi ile başlayan geri çekilme de 5.20 desteğinin Çarşamba öğleden sonraya kadar dayandığını gördük. Bu hattın kırılması ile satışlar hızlandı. Sonrasında ise 3.96 desteği çevresinden yaşanan tutunma ile Cuma günü kapanışa doğru tepki alımları geldi
 • Geçen hafta paylaştığımız iki senaryoda da 5.80 görülmesini bekliyorduk. Pazartesi Sentiment ’in 6.20’lere kadar uzandığını görsek de bu bölgede kalıcı olamadı.
 • Sonrasında yavaş tempoda geri çekilen Sentiment 18/08 Saat 15:00 barına kadar 5.20 üzerinde tutunsa da, bu hattı kırarak Perşembe günü hızlı bir şekilde 3.96 desteğine çekildi. Perşembe ve Cuma ara ara geri çekilmelere rağmen bu hattın korunduğunu gördük. Haftayı da 4.08 seviyesinde kapattık.

Sentiment açısından hareketleri net olduğu basit bir haftaydı. 16 Ağustos’ta 6.20 direnci görerek geri çekildik ve 5.71 seviyesinde kapattık. 17 Ağustos’ta açılışta 5.80 test edildi ama üzerine çıkamayınca geri çekilme devam etti. Gün içinde de 5.20 desteği test edildi ve bu seviye tutunca 5.40 kapanışı geldi.

18 Ağustos’ta 5.03 ile saat 15:00’te 5.20 altına sarktık. Ondan sonra satışın devam etmesi beklentilerimiz dahilindeydi. Geri çekilme burada hızlandı ve 19 Ağustos’ta saat 12:00’de 3.96 desteğine kadar geriledik. Sonrasında bu hattın tutunması sonucu 4.50-3.96 bandında sıkışmış bir görüntü ile haftayı kapattık.

Bu haftanın en önemli birinci olayı Sentiment’te ortalamaların aşağı kesmesi ve Sentiment’in kritik 5.20 seviyesi altına düşmesi oldu. Özellikle önceki haftadan 3.30 dip hareketi sonrası daha yüksek bölgelerin hedeflenmesi güçlü bir ihtimaldi. Sentiment’in endeksteki pozitif harekette geride kalmaya başlaması yine olumsuz tarafta.

İkinci olarak ise özellikle 3.96 hattının endeksteki zayıflamaya rağmen tutunması olarak düşünülebilir. Son dönemde bu sene alışık olmadığımız ara destek çalışmaları sıklaşmaya başladı. Bunu da olumlu düşünebiliriz.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında bar boyları kısalmakla birlikte 29 Temmuz’da başlayan mavi görüntü; 11 Ağustos’ta bir günlük ihlal dışında devam etti.

Saatlik Sentiment açısından pozitif ve negatif döngülerin belirgin olduğu bir haftayı geride bıraktık.

13 Ağustos’taki negatif döngü 16 Ağustos açılışı ile pozitife geçti. Aynı gün kapanışa doğru zayıflama başladı. Burada başlayan negatif döngü ise 17/08 saat 14:00’te yerini tekrar pozitif döngüye bıraktı.

Bu yeni pozitif döngü 18/08 açılışında tepe yaparak yerini negatif döngüye bıraktı ve bu negatif döngü Cuma kapanışa kadar etkili oldu.

Haftayı ise saatliklerde pozitif döngü içinde kapatmış olduk.

Osilatör tarafında genelde kararlı trendler hakim; yine de hareketlilik sonrası oluşan hareketler güzel fırsatlar yarattılar.  17 ağustos ve 18 Ağustos osilatör hareketlilikleri güzel kısa vadeli trend başlangıçları yakaladılar.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

 • Önümüzdeki haftaya sentiment açısından kısmi negatif bir görüntü ile başlıyoruz.
 • Haftayı 3.96-4.50 hattı içinde kapatan Sentiment’te aşağı önemli destekler var.
 • 3.96 yakın vade desteği iken; 3.30 ise bir önceki dip olması açısından önemli.

Bu desteklerin tutunması ile yukarıda öncelikle 4.50 direnci geçilmeli diye düşünüyoruz.

5.20 ve 6.20 ise yine kısa vade dirençlerimiz. 6.20 yine bir önceki tepe seviyemiz olması açısından önemli.

Pozitif hareketin güçlendiği durumda da en yukarıda 7.80 çok önemli bir direnç olarak karşımızda durmaktadır.

Senaryo 1. – OLUMSUZ

Sentiment tarafında ilk senaryomuzu olumsuz senaryo olarak seçtik. Sebeplerimiz 5.20 altında kalmış olmamız, ortalamaların aşağı kesmesi ve Günlük Sentiment Momentum mavi bar boylarının zayıflaması oldu.

Ayrıca grafikte görülebilecek yukarı trendin altında haftayı kapatmamızda bu senaryomuzu desteklemektedir.

Senaryo 1. – OLUMSUZ

Bu olumsuz senaryoya göre öncelikle 4.50-5.2 dirençleri tekrar test edilebilir. Sonrasında başlayan geri çekilmenin ilk durağı 3.30 olacaktır.

3.30 hattında gelen bir tepki sonrasında ise 2.40’lara kadar yaşanabilecek bir geri çekilme olası.

Bu senaryoyu geçersiz kılacak seviye 5.80 seviyesi olacaktır.

Senaryo 1. – OLUMSUZ

Günlük Sentiment Momentum ta mavi barlar gelmekle birlikte bar boylarında kısalma oluşmaya başladı.

Senaryo 2. – OLUMLU

İkinci senaryomuzu olumlu olarak seçtik. Son iki günde Sentiment tarafında yaşanan sıkışmanın kırıldığı yönde gelecek hareketi sert olması potansiyeli bulunuyor.

Yine Günlük Sentiment Momentumlar her ne kadar bar boyları kısalsa da mavi tarafta tutunmaya devam ediyorlar.

Üçüncü ise ara desteklerin güçlenen görüntüsü bizi olumlu senaryoyu değerlendirmeye itiyor.

Senaryo 2. – OLUMLU

Bu olumlu senaryomuza göre 3.96 desteği bir kez daha test edilebilir ama bu bölgeden gelecek yukarı hareketle hızlı bir şekilde 5.80-6.20 bölgesine yükselebiliriz.

Sonrasında ise 5.80-6.20 hattının geçilmesi de 7.80 direncinin tekrar görülmesini mümkün hale getirebilir. 5.80-6.20 hattının kolay geçilebilecek bir hat olmadığını söyleyebiliriz.

3.30 altınsa bu senaryo tamamen geçersiz olacaktır.

Senaryo 1-2 Hareket Sert Olabilir

Sentiment tarafında sıkışmalar sonrası oluşan hareketlerin – hem Sentiment hem endeks tarafında sert olabileceğini biliyoruz. Bu haftada da öyle bir görüntümüz var.

Özellikle ana desteklerin altında (3.30) ve dirençlerin üstünde (5.80) ters pozisyonlara dikkat edilmeli bu hafta.

Sıkışmanın önümüzdeki günlerde devam etmesi hareketin şiddetini arttıracaktır.

.Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

 • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
 • deneyimlerimizi paylaşmak
 • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Burada yazdıklarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hepinize bol kazançlı, mutlu, neşeli ve sağlıklı bir hafta diliyoruz. Sentiment Algo’yu takip etmeye devam ediniz.