Sentiment Algo

Herkese merhaba. Geçen hafta yayınladığımız değerlendirme büyük ilgi gördü. Ve genel istek üzerine bu hafta da geçen hafta neler yaşandığı ve olası senaryolar üzerine bir değerlendirme yazmayı uygun gördük. Sentiment Algo haftalık değerlendirme notları.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iki senaryo üzerinden durmuştuk. Senaryo 2, 18 Ocak pazartesi itibariyle 5.20 desteğinin aşağı kırılması ve sonrasında gelebilecek bir toparlanma üzerineyken, diğeri yani Senaryo 1 ise 18 Ocak Pazartesi itibariyle 7.5-8’li seviyelerin görülmesi ve sonrasında aşağı geri çekilme üzerineydi.

Aşağıda grafikten görülebileceği gibi, 19 Ocak öğleden sonraya kadar, 7.50 seviyelerini gören Sentiment, bu seviyeden geri çekilse de, 20 Ocak’ta 7.00 desteği aşağı kırılamayınca, ikinci defa 8.25 direncine kadar bir yukarı hareketle karşılaştık.

21Ocak’ta endeks bazında bütün haftanın en yüksek seviyelerini gördüğümüz bu noktadan, zaten beklentilerimiz dahilinde olan sert bir satışla karşılaştık. 22 Ocak sabahı ise 6.65 desteğini test ediyorduk.

22 Ocak’ta 6.65 desteğinin tutunması ile güçlü duran Sentiment, gün sonuna doğru 7’li seviyelere doğru bir tepki üreterek kapanış yaptı. Bir sonraki grafikte saatlik kritik seviyeleri endeks üzerinde de görebilirsiniz.

Sentiment Algo

Tüm bu zaman dilimi boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çizdik.

21 Ocak’ta önemli bir şey daha yaşandı. Günlük Sentiment Momentum eksi ye geçti. En son 07 Aralık tarihinde eksiye geçmişti, bu da zaten zayıf olan görüntü açısından olumsuzu gösteriyordu. Aynı şekilde 22 Ocak tarihinde Ekim’den beri ilk defa 2 üst üste kırmızı bar gördük.

Önümüzdeki haftaya bu kötü görüntü ile başlıyoruz. Ve yine iki olası senaryo üzerine stratejimizi oluşturacağız.

Senaryo 1

Düzeltme sürecinin hafif bir yukarı tepki sonrası devam etmesi. Burada 7.50- 7.78 direnç hatlarının test edilmesi sonrasında 6.65, 5.80 desteklerini kırılıp 5.20’lere kadar bir geri çekilme olası görünüyor. Gün içi hareketlerin çok sert olmasından dolayı özellikle Pazartesi açılış sonrası geri çekilmelerde Sentiment’i dikkatle takip etmek gerekir.

5.20 lerin de altına sarkabilecek hareketlerde ise çok kritik 4.00 desteği izlenmeli. Bu seviye bütün ralli’nin ana destek seviyesi konumunda, altına sarkabilecek çekilmeler, olası satışı bir düzeltme olmaktan çıkaracaktır.

Senaryo 2

İkinci Senaryo’da 7’li seviyeler ile 8’li seviyeler arasında bir sıkışma (6.65-8.20 arası) yaşanabilir. Önümüzdeki dönem için arzu edilmeyen durum bu olur. Çünkü aşağı kırılma geciktikçe, aslından kırılmanın gücünü de arttırdığımız bir dönem yaşıyoruz.

Özellikle bu yatay bantta sert gün içi hareketlere hazırlıklı olmak gerekli. Bir testere misali yatırımcıları zorlayan bir süreç yaşanabilir.

Uyarı

Sentiment Algo ekibi olarak önümüzdeki bu dönemde hisse seçimlerinde ve portföylerde risk oranlarında daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Düzeltmeler, güzel maliyetlenme fırsatları sunabilirler ama yüksek kaldıraçlı işlemlerden uzak durulması gereken bir döneme giriyor olabiliriz.

Sentiment Algo

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.