Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  • 19 – 23 Nisan haftasına girerken; 16 Nisan’da, Sentiment 1.95 seviyesinde; yani 2.00 direncinin hemen altında bir kapanış gerçekleştirmişti.
  • İki senaryomuzdan biri negatif diğeri nötr-pozitif bir öngörüde bulunmaktaydı.
  • Olumsuz senaryomuz üst dirençlerden birinin test edilip, sonrasında daha önce aşağı kırılmayan 1.20 desteğinin aşağı kırılması ve sert geri çekilme üzerineydi.
  • Olumlu Senaryo ise önce 2.00 üzerinde bir kalıcılık sağlanıp, sonrasında 2.40’ında yukarı kırılması ile başlayan bir dip dönüşü senaryosu idi.
  • 19-23 Nisan haftasını olumsuz senaryonun gölgesinde geçirdik. Sentiment’in de 0.5’li seviyelere kadar geri çekildiğin gördük.

Sentiment tarafında hem Günlük Sentiment Momentum’un kırmızı tarafta kalmaya devam etmesi, hem de 2.00 altı değerlerin taşıdığı psikolojik kırılma riski dolayısıyla diğer haftalarda olduğu gibi riskler konusunda uyarı da bulunmaya devam etmiştik.

Bu kırılgan karakterin piyasanın genel karakterine dönüştüğünü belirtmiştik. Ama 2.00 altında endeksteki dalga boylarının tahmin edilmesinin güç olduğunu belirtmiştik.

Geçen hafta özellikle Bist30 hisselerinde bir yoğunlaşma olduğu için kısmi olumlu bir görüntü oluşabileceğini söylemiştik. Ama bir dip dönüşü görebilmek için 2.00 üzeri değerlerde tutunmanın en önemli kriter olduğunu da eklemiştik.

Sentiment 16 Nisan tarihini 1.95 seviyesinde kapatmıştı. 19 Nisan tarihinde açılış ile birlikte 2.00 direnci test edildi. Sonrasında hızlı bir geri çekilme gördük ve günü 1.20 desteğinde kapattık.

20 Nisan’da ise 1.20 desteğinin aşağı kırılması ile 0.80’li seviyelere kadar bir geri çekilme ile karşılaştık.

21 Nisan’da ise 0.80 desteğinin de aşağı kırılması ile 0.5-0.6 bandına kadar geri çekilen Sentiment haftayı da bu seviyelerde kapatmış oldu.

Bütün hafta boyunca Sentiment’te desteklerin tutunmadığı çok güçsüz bir görüntü devam etti.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 14-15-16 Nisan’da oluşan kısa kırmızı barlar tekrar yerini olumsuz uzun kırmızı barlara bıraktı. 30 iş günlük süredir Günlük Sentiment Momentum kırmızı tarafta ve Sentiment tarihimizde de en uzun dönemlerden birini yaşıyoruz. Bundan önceki en uzun dönem 31 gün ile Mart Pandemi dönemiydi.

Saatlik Sentiment tarafında 16 Nisan kapanışında gelen toparlamanın etkisini 19 Nisan açılış barında görmekle birlikte, sonrasında tekrar geri çekilmenin başladığını gördük.

20 Nisan ilk saat barının sonunda 0.80 desteğinin de tutunması ile kısmi bir gün içi toparlanma başlamış olsa da; bu toparlanmanın da ömrü kısa sürdü. Ve 20 Nisan kapanışa doğru tekrar geri çekilme başladı.

Bu geri çekilme döngüsü de 22 Nisan ilk saat barına kadar devam etti. Sonrasında başlayan yukarı hareketle saatlik sentiment tarafında 15 Nisan tarihinden beri ilk defa pozitif tarafa geçen saatlikler görmüş olduk.

Bu hafta da geçen haftaya benzer bir şekilde öncü momentum barlarının (Aşağıdaki küçük daireler) etkin bir şekilde çalıştığını gördük. Döngüsel hareketleri yakalama fırsatlarını vermiş oldu.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından yine zayıf bir görüntü ile başlıyoruz. Mart Pandemi dönemi dışında (11 iş günü 1.00 altında kapanış) Sentiment tarihinde ilk defa 3. günde de 1.00 değerinin altında bir kapanış görmemiz dolayısıyla da çok farklı bir dönem yaşıyoruz.

Bu zayıflığın devam etme potansiyelini çok arttırmakta. Toparlanma görmek için geçmemiz gereken direnç seviyeleri de artmış durumda. Bunun yanında kırılganlık ve psikolojik dağılma eşiğinin düşmüş olması önümüzdeki hafta için tatsız bir görüntü veriyor.

Sentiment açısından bu hafta öncelikli izleyeceğimiz seviyeler 0.8, 1.20, 2.00 değerleri olacak. Kesin bir dönüş için ise 2.40 değerinin geçilmesi elzem durumda.

2.00- 2.40 hattının üzerinde net bir tutunma yine en önemli referans noktası. Aşağıda ise belirli bir destek bölgesi kaldığını söyleyemediğimiz bir haftaya giriyoruz.

İlk Senaryomuzda 0.80 ya da 1.20 gibi ara dirençlerin test edilip sonrasında geri çekilmenin devam edeceği bir öngörümüz mevcut. Bu dalga boyunun 2.00 direncine kadar uzaması mümkün olmakla birlikte bu seviyenin geçilmesi olası değil gibi görünmekte.

Bu seviyeler yanıltıcı dip dönüş hareketleri oluşturabilecek ve endeks fiyatlarında yüksek volatilite yaratabilecek hareketlere açık seviyeler. Net olarak olumsuz bir senaryodan kaçınmak için 2.00 üzerinde kalıcılık ilk aradığımız kriter durumunda. Bu seviye altında her yükseliş hareketine karşı son derece temkinli yaklaşmaya devam ediyoruz.

Senaryo 2’de daha yatay bantta bir hareket öngörümüz var. Endeks fiyatlaması açısında bu durumda volatilite yine yüksek olacaktır ama haftalık görüntüde endeksin belirli bir bantta hareket ettiğini görebiliriz.

Burada gün içi sert düşüşler ve çıkışlar çok olası görünmekte. 0.2’li Sentiment değerlerinden 2’li değerlere kadar geniş bir bantta çalkalanma şeklinde devam edebilir. Bu hafta ay ve vade sonu hareketleri görebilecek olmamız bu senaryoyu mümkün kılabilecek bir etki yaratabilir.

Son olarak geçen haftanın tekrarı olacak ama kısmi pozitif işaretlere rağmen piyasadaki psikolojik coşku azalmış durumda. Kırılganlık yükseldi. 2.40 referans noktası altına kaldığımız sürece uzun pozisyonlardan; korunma alınmadığı sürece uzak durmak kısa vadede faydalı olacaktır. Endeks tarafında geri çekilmenin dalga boyunu bu noktada tahin etmek güç. Zorlu haftalardayız. Herkese kolay gelsin İyi Haftalar

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.