Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

  • Sentiment 21-25 Haziran haftasına girerken; 18 Haziran tarihini, 1.60 seviyesinde; negatif bir eğilim ile kapatmıştı.
  • İki senaryomuzdan nötr olanında 1.20 desteğinin tutunması sonrası; 2.00-2.40 hattına bir hareket görebilme ihtimalinden bahsetmiştik.
  • Negatif senaryomuzda ise 2.00-2.40 hattı altında kalacağımız negatif bir görüntü öngörüsünde bulunmuştuk.
  • Ancak bu hattın geçilmesi ile 3.30-3.70 hattına bir hareket olabileceğini belirtmiştik.
  • Aslında iki öngörünün de tam anlamıyla gerçekleşmediği; Sentiment açısından kısmi güçlü bir görüntünün oluştuğu ama endeks tarafında karşılığını bulamadığımız bir haftayı geride bıraktık.

.

Bu hafta Pazartesi günü 1.20 desteğini zorlamadığımız; 1.50-1.60 civarında konsolide olan bir Sentiment ve piyasa ile karşılaştık.

Sonrasında Salı günü 2.40 seviyesinin üzerinde kapanış ile umutlandık.

Çarşamba ve Perşembe günleri 3.30 direncinin yukarı zorlandığı ama endeks tarafında uyumsuz bir görüntü ile geçti. Cuma günü ise uzun süre bu seviye tutunurken son saat sert bir geri çekilme ile 2.80 ara desteğine döndük.

Günlük Sentiment-Momentum hafta boyu eksi tarafta kaldı.

Sentiment 18 Haziran tarihini 1.60 seviyesinde kapatmıştı.

21 Haziran tarihinde 1.50-1.60 çevresinde tutunan Sentiment gördük.

22 Haziran tarihinde ise Sentiment yükselmeye başlayarak 2.40 direnci üzerine attı.

23 Haziran’da 3.30 direncine kadar yükseldik ama buradan gelen satış ile 2.80 ara desteğine geri döndük. Bu günü 2.84 kapattık.

Sentiment 24 Haziran tarihinde tekrar 3.30 direncine hareketlendi ve bu seviyeyi aşarak günü 3.52 seviyesinde kapattı. Bu yükseliş endeks ile uyumsuz görüntüsü ile dikkat çekti.

25 Haziran’da haftanın son gününde ise açılış yine 3.58 seviyesinde gerçekleşse de; uzun süre tutunan 3’lü seviyelerin aşağı kırılması ile haftayı 2.80 desteğine yakın 2.75 seviyesinde kapattı.

Bu haftanın en önemli olayı 2.00-2.40 altında kalış süresinin kısa olması ve yukarı yükselişin hızlı gerçekleşmesi oldu. Yine ortalamaların 22 Haziran’da yukarı kestiğini gördük ve haftayı pozitif yönde kapattılar.

İlginç gelişmelerden biri 24-25 Haziran’da özellikle dikkat çeken endeks ile uyumsuz görüntüye sahip Sentiment değeri oldu. Sentiment endeks tarafında geri çekilmelere rağmen nispeten yukarıda kalmaya devam etti.

Son olarak Günlük Sentiment Momentum ise bütün haftayı kırmızı tarafta kalarak kapattı.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 17 Haziran’da başlayan zayıflama devam etti. Bütün haftayı maviye geçemeden; kırmız tarafta kapattık.

Saatlik Sentiment açısından negatif döngünün haftaya damga vurduğunu gördük.

11 Haziran kapanışında başlayan negatif döngünün 21 Haziran öğlen saatlerin sonlandı ve pozitif döngüye geçtik.

Bu pozitif döngü 23 Haziran öğlen saatlerine kadar devam etti. Kısa süreli bir negatif döngü sonrası 24 Haziran’ı kararsız geçirdik.

25 Haziran açılışı ile de tekrar negatif döngüye girdik. (Premium üyeler için)

Momentum tarafında pozitif ve negatif döngü başlangıçlarının yine yüksek momentumlar bastığı bir hafta oldu. 21 Haziran kapanışında pozitif; 23 Haziran öğlen ve 25 Haziran açılış negatif sinyaller güzel fırsatlar yarattılar;  (Premium üyeler için)

Osilatör tarafında kararsız görüntü yüksek ama volatilite düşük kaldı.  24 Haziran açılışında verdiği sinyal güzel bir pozitif hareket sinyali oldu. (Premium üyeler için)

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından kısmi negatif bir görüntü ile başlıyoruz.

Cuma günü 2.80 ara desteğinde kapanış gerçekleştirdik. Bu seviyenin tutunması durumunda dirençlerimiz 3.30 ve 3.96 seviyelerinde olacak.

Özellikle 3.58 – önceki tepe seviyesini geçebileceğimiz yukarı hareketlerde pozitif görüntünün güçlenme ihtimali güçlü.

Sentiment açısından bu hafta öncelikli izleyeceğimiz alt seviye 2.00-2.40 hattı olacak.

Bu hattın altına sarkabilecek aşağı hareketlere karşı dikkatli olunmalı. Özellikle 2.00 altında satış yoğunluğunun çok güçlenebileceğini hatırlatalım.

1.20 ise bu tarz bir sert geri çekilmede en kritik dip hattı olur. Daha önce döndüğümüz bu dip seviyesi tutunamazsa yeni bir satış dalgası ile karşılaşma riskimiz var.

Sentiment tarafında ilk senaryomuzu olumlu senaryo olarak seçtik. Bunda Sentiment ’in geçen hafta endekse göre görece güçlü kalmasının da etkisi var.

Bu senaryo ’ya göre 2.00-2.40 denemesi gelse de buradan gelebilecek bir yukarı tepki ile önce haftanın tepe seviyeleri 3.50-3.60’a bir hareket görebiliriz. Sonrasında ufak bir geri çekilme ile 4.50 seviyelerine hareket mümkün

Daha önceki bazı yükseliş – dip dönüş- hareketlerimizde bu tarz aşağı iğne barlar ile karşılaştık.

Yakın zamanda 26 Mart’ta bu söylediğimize benzer bir örnek oldu. Bu seviyeden gelen tepki ile Sentiment ’in 1.20 seviyelerinden, 5.20 seviyelerine kadar yükseldiğini görmüştük

İkinci senaryomuz negatif senaryo olacak. Özellikle Cuma günü başlayan geri çekilmenin devam etmesi durumunda 2.00-2.40 hattı altına gelinmesi mümkün görünmekte.

Bu bölgede 1.20 kritik bir destek olarak öne çıkıyor. Bu seviyeden geçici de olsa bir tepki gelmesi olası.

Bu senaryo 1.20 desteğinin tutunamayacağını öngörmekte. 1.20 altına gelebilecek hareketlerde sert bir satış dalgası yaşanabilir.

Dolayısıyla 2.00-2.40 altında uzun pozisyonların azaltılması; 1.20 altında ise pozisyonlar için hedge alternatifinin değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Uzunca bir süredir çok dar bir bant bölgesine takılıp kalmış bir Sentiment ve endeks görmekteyiz. Bu dönemin sonlarına yaklaştığımızı düşünüyoruz.

Dolayısıyla bundan sonraki hareket sertliğinden dolayı her iki yönde ters kalan pozisyonları zorlayabilir.

Bu açıdan Sentiment’in destek ve dirençlerini takip etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Burada yazdıklarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hepinize bol kazançlı, mutlu, neşeli ve sağlıklı bir hafta diliyoruz. Sentiment Algo’yu takip etmeye devam ediniz.