Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağı.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

22-27 Mart haftasına girerken yani 19 Mart’ta – hatırlanacağı gibi- Sentiment 2.40 desteğinin hafif üzerinde bir kapanış gerçekleştirmişti. (2.52) İlk senaryomuz tamamen negatif bir görüntüye sahipti ve hızlıca 2.40 altına düşülmesi ve bu seviye altında süregelen negatif sürecin devam edeceği öngörüsünde bulunmaktaydı. Senaryo 2 de ise aşağı sert bir hareket sonrasında yükselen Sentiment değerleri ile dip hareketi oluşup oluşmayacağı takip edilecekti. Burada da yaptığımız uyarı yine 2.40 üzerine geçildikten sonra tekrar 2.40’ın aşağı kırılmasına dikkat edilmesi gerekliliğiydi. Yani Sentiment için tek referans noktası belirlemiştik.

Bizi en çok rahatsız eden şey ise geçen seneki Mart döneminde yaşanan Sentiment hareketleriydi. Bu dönem için özellikle uyarı da bulunmuştuk, çünkü hareket karakteri itibariyle çok benzeşen bir yapıda gitmekteydi. Bu benzeşmenin bozulması ve/veya devam etmesi bu haftanın da sentiment ve borsamız için en önemli konusu olacak.

Sentiment 19 Mart tarihini 2.52 seviyesinde kapatmıştı. Ne yazık ki olumsuz haberlerin de etkisi ile sert bir geri çekilme ile karşılaştık. Ve 23 Mart sabah ilk barında tam da geçen seneki 28 Şubat dibi bölgesine kadar çekildik. Buradan başlayan toparlanma hareketi yine geçen seneye çok benzer bir şekilde 25 Mart ilk barında 2.72 seviyesini görmemiz ile sonuçlandı. Geçen sene 28 Şubat – 05 Mart arası döneme bu açıdan tekrar benzeyen bir hareket olmuştu. 2.80’lerin geçilip 3.30’lara doğru bir hareket net bir toparlanma işareti olacaktı ve bu yapıdan ayrılmamızda sağlayacaktı.

Ama ne yazık ki geri çekilme bu noktadan başlayarak 25 Mart kapanışına kadar 2.00 desteğine. 26 Mart tarihinde de 1.20 seviyelerine kadar uzandı. Buradan gelen ufak bir tepki ile günü ve haftayı da 1.69 seviyesinden kapatmış olduk. Özellikle 2.00-2.40 hattının altında ki bu kapanış, olumsuz görüntünün devam ettiğini de gösteren bir kapanış oldu. Biraz sonra senaryoları konuşurken bu konuyu tekrar ele alacağız.

Ama ne yazık ki geri çekilme bu noktadan başlayarak 25 Mart kapanışına kadar 2.00 desteğine. 26 Mart tarihinde de 1.20 seviyelerine kadar uzandı. Buradan gelen ufak bir tepki ile günü ve haftayı da 1.69 seviyesinden kapatmış olduk. Özellikle 2.00-2.40 hattının altında ki bu kapanış, olumsuz görüntünün devam ettiğini de gösteren bir kapanış oldu. Biraz sonra senaryoları konuşurken bu konuyu tekrar ele alacağız.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında geçen haftadan devam eden negatif görüntü hiç toparlanma olmadan devam etti. Günlük Sentiment- Momentum açısında aşırı satış bölgelerinde en uzun kaldığı dönemlerden birini yaşadık. Aynı negatif görüntüyle bu haftaya giriyoruz

Saatlik Sentiment açısından 23 Mart öğlene kadar devam eden negatif görüntüde, ilk toparlanmalar aşağıda gördüğünüz 11 barında oluştu. Sonrasında yukarı döngünün başlaması ile 24 Mart 16:00 barına kadar aşırı satış seviyelerinden -aşırı alış seviyelerine kadar bir hareket gördük. Bu kadar yüksek volatilite dönemlerinde bu hareketleri normal karşılıyoruz. Sonrasında tekrar döngü aşağıya döndü ve 26 Mart 14:00 barına kadar devam etti. Saatlik açısından kısmi bir toparlanma görüntüsü ile de haftayı kapattık.

Tüm hafta boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama hem de twitter aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çıkarmaya çalıştık.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından negatif ama fırsatlar sunabilecek bir görüntü ile başlıyoruz. Net bir dip işareti alacağımız ya da çok daha sert bir satışla karşılaşacağımız yüksek volatilite göreceğimiz bir haftaya giriyoruz.  Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Yine geçen hafta gibi Sentiment ve endeks açısından çok kritik ve çok sert hareketler olabilecek bir haftaya giriyoruz. Bu hafta Sentiment açısından iki referans noktası önem kazanıyor. Birincisi 2.40 zaten bildiğimiz bir seviye. İkincisi ise 2.70-2.90 hattı olacak net dip dönüşü için kesinlikle geçilmesi gerek bölge olarak ön plana çıkıyor.

İlk Senaryomuzda bütün hafta 2.00 altında kalabileceğimiz çok negatif bir görüntüden bahsedebiliriz. Buradan gelebilecek bütün tepkiler kısa olacak ve ne yazık ki daha sert bir satışla karşılanacaktır. Böylesi bir harekette 0.5 gibi değerlerin bile altında kaldığımız uzun günler yaşayabiliriz. Bu hatta ondan dolayı çok dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz.

Daha önce belirttiğimiz gibi bunu son gördüğümüz dönem Mart Pandemi düşüşü dönemidir. Bu dönemde 15-20 gün boyunca piyasanın net bir dip işareti oluşmadan kombine bir şekilde düştüğüne şahit olmuştuk.  Bunu görmek ve yaşamak istemesek de bu ihtimalin masada olduğunu bilerek hareket etmek en doğrusu olacaktır diye düşünüyoruz.

İkinci senaryomuz da bir dip bulma çabası ve sonrasında hızlı yükseliş olabileceği beklentisi içindeyiz. Dediğimiz gibi yumuşak geçişler dönemi yaşamamız çok düşük ihtimal. Her iki ihtimalde de yüksek volatilite ile sert hareketler göreceğiz. Yukarı Hareket gelirse aynı şekilde çok sert bir açı ile gerçekleşecektir. Burada 3 referans noktası bize yolu gösterebilecektir.

Senaryo’da 2’de referans noktalarımızı 2.00, 2.40 ve 2.70-2.90 hatları olacak. Üstteki hattı koyma sebebimiz, yukarı tepeleri geçemeyecek bütün yükseliş hareketlerinin kısa soluklu olarak kalacağını düşünmemizdir. 2.72 bir hafta önceki tepe noktası iken, 2.88 pandemi satışı öncesindeki son tepe noktası olarak takip edilebilir. İdeal olan ise hızlıca 3’lü seviyelere bir hareket görmemizdir. Bu bizi çok rahatlatır.

2.00 değeri altında kalma süremiz; bu hafta için en rahatsızlık veren durum. Piyasa katılımcılarının psikolojik olarak daha da aşağı yönlü bir kırılma beklentisi olduğunu göstermektedir. Ama olumlu bir haber ya da olumsuz haber beklentilerinin boşa çıkması bu durumu hızlıca değiştirebilir.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.