Sentiment Algo

Herkese merhaba. Geçen hafta yayınladığımız değerlendirme büyük ilgi gördü. Ve genel istek üzerine bu hafta da geçen hafta neler yaşandığı ve olası senaryolar üzerine bir değerlendirme yazmayı uygun gördük. Sentiment Algo haftalık değerlendirme notları.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iki senaryo üzerinde durmuştuk. Senaryo 1, 5.20 üzerinin görüldüğü bir hareket sonrası, 5.20’nin aşağı kırılması ile başlayan aşırı sert geri çekilme senaryosu idi. Senaryo 2 ise 5.80 hatta 6.65’in görüldüğü ve yukarı kırdığı bir senaryo idi. Bütün hafta Senaryo 1’i takip ettiğimiz bir yol izledik. Ama tahmin ettiğimiz geri çekilme biraz daha sert oldu ve aşağıda 0.77’leri gördüğümüz bir durum ile karşılaştık.

Sentiment’te 22 Şubat’ta 5.20 direnci üzerini görsek de bu çok kısa sürdü. Ve Sentiment 22 Şubat tarihini 4.50 desteğinde kapattı. Özellikle 5.20 üzerini gördükten sonra bu seviyenin aşağı kırılması durumunda sert geri çekilme yaşanabileceği konusunda net uyarılarda bulunmuştuk.

Sentiment 23 Şubat’ta 4.50 desteğini aşağı hızlı kırdı ve önce 3.30 desteğini test etti, bu seviye üzerinde tutunamayınca da 2.40 desteğine kadar çekildi. Bu seviye sentimenti takip edenleri en çok uyardığımız seviye olarak da bilinmektedir. Çünkü altında çok yüksek bir volatilite ve satış yoğunluğu başlar.

Sentiment’te 24 Şubat’ta 2.40 desteğinin tutunma çabalarını gördük ama başarılı olamayınca 2’nin de altında 1.89 seviyesinde kapattık. 22-23-24 şubatta toplamda %5’leri bulan bir düşüş görmüş olduk.

Sentiment 25 Şubat’ta 2.40 direncini bir kez daha test etmeye çalışsa da, başarısız olunca geri çekilmesi devam etti ve günü 1.78 seviyesinde kapattı. Bu 2.00’nin altında kapatılan 2. gündü. 26 Şubat’ta ise açılış barında en düşük değerini gördü ki bu 0.77 seviyesiydi. Bu aynı zamanda 2019 ekim dipleriydi.

Haftanın son günü 26 Şubat’ta Sentiment’te bu dipten bir tepki hareketi ile karşılaştık. Endeks tarafında net bir toparlanma oluşmasa da günü 1.48 seviyesinden, günün en yüksek seviyesinden kapatmayı başardı.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında geçen hafta kararsızlık olduğunu ama karar verilirse hareketlerin sert olabileceğini söylemiştik. 22 Şubat’tan itibaren karar netleşti, ve satış yönünde karşılaştığımız hareketi yaratmış oldu.

İdeal ekranında (sentiment kodu ile ulaşılabilir) Sentiment grafiğinden de yukarıda anlattığımız hareketin gidişatı net bir şekilde takip edilebilmektedir.

Tüm hafta boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama hem de twitter aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çıkarmaya çalıştık.

Sentiment Algo Bilgilendirme Notları ile günlük olarak da görüntüyü çizmek ve yol göstermek için çalıştık.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından çok kritik bir seviyede başlıyoruz. Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

İki Senaryomuz da öncelikle bir dip tepkisi gelmesini öngörüyor. Sonrasında yaşanabilecek gelişmeler de farklılaşıyorlar. Bir tanesi önümüzdeki hafta için daha karamsar bir tablo çizerken, diğeri daha olumlu bir görüntüye sahip

Senaryo 1

İlk Senaryomuz bu noktadan gelecek bir dip tepkisi sonrası 2.40 ya da 3.30 direnç seviyelerinden ikinci bir dalga oluşabileceğini öngörüyor. Bunun yaşanması geri çekilmenin burada bitmeyeceğini ve daha sert ikinci bir satış dalgası ile karşılaşabileceğimiz riski ile de doğru orantılı.

Bunun için elimizdeki en net örnek, aşağıda da görebileceğiniz Mart 2020 düşüşü. Bu düşüşte oluşan sentiment tepkilerini ve sonrasında direnç dönüşlerinde yaşanan sert hareketleri görebilirsiniz. Benzer ama kısa süren bir süreci yine Ekim dibinde de yaşadığımızı görüyoruz. Dolayısıyla 2.40 altı ve üstü bizim için çok önemli. Aynı geçen haftaki 5.20 desteği gibi; üzerine atarsa pozitif ama tekrar altına sarkarsa çok dikkatli olalım durumu söz konusu.

Senaryo 2

Senaryoda ise tam bir dip senaryosu olacak. Buna göre 3.30 seviyesine bir sıçrayıştan sonra 2.40 desteğinin test edilmesi görebileceğimiz aksiyonlar. Sonrasında 2.40 desteği tutunması ile 5.20 seviyelerine kadar bir sıçrayışla haftayı kapatmak. Arada yaşanacak düzeltme önemli, onu da aşağıda açıklayacağız.

Aşağıda görebileceğiniz dip hareketleri bu senaryoya uygun olabilecek örnekler. Burada ilk hareketin sertliğinin fazla olmaması daha olumlu olabilir. Çünkü hafta başında 3.30 üzerine daha hızlı bir aksiyon görürsek örnek çok hızlı 5.20 gibi seviyelere ulaşırsak. Hafta ortasından sonra tekrar geri çekilme ile karşılaşma olasılığımız artacaktır.

Bu haftanın en kritik seviyeleri olarak 2.00, 2.40 ve 3.30 seviyelerini izleyebiliriz. Sentiment’in bu seviyelerdeki hareketleri genel psikolojinin bir dağılma eşiğinde mi yoksa kendini toparlayarak ralliye devam mı eğiliminde olduğunu gösterecektir.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.