Sentiment Algo

Herkese merhaba. Geçen hafta yayınladığımız değerlendirme büyük ilgi gördü. Ve genel istek üzerine bu hafta da geçen hafta neler yaşandığı ve olası senaryolar üzerine bir değerlendirme yazmayı uygun gördük. Sentiment Algo haftalık değerlendirme notları.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta yine iki senaryo üzerinde durmuştuk. Senaryo 1, önce yukarıya bir atılım ve sonrasında oluşabilecek sert satış üzerine iken, Senaryo 2 sıkışık bir alanda bant hareketine işaret ediyordu. Bunun yanında gelecek olan düzeltme hareketine karşı değerlendirmelerimizde tekrar tekrar uyarılarda bulunmuştuk.

sentiment algo

 

Hatırlanacağı gibi Sentiment 22 Ocak tarihini 7.28 seviyesinde kapatmıştı.25 Ocak açılışı ile yukarı bir hareket iki senaryomuzdaki ilk beklentimiz durumundaydı. Dolayısıyla aşağıda grafikten görülebileceği gibi, 25 Ocak günü haftanın en yüksek değerlerini görmüş olduk.

 

26 Ocak tarihinde ise endeks tarafında gevşemeler başladı, ama sentiment nispeten güçlü görüntüsünü korumaktaydı. Bununla birlikte bir alt grafikte anlatacağımız günlük sentiment – momentum 21 Ocak’tan beri devam eden sat görüntüsünde netti.

 

Günlük Sentiment – Momentum net bir şekilde satışı teyit ediyordu. 21 Ocak’tan başlayan süreç ve zayıflık aynı şekilde bu haftaya taşınmış durumdaydı.

 

Geçen haftaki değerlendirmemizde önemli bir şey söylemiştik. Kırılma geciktikçe, yarattığı birikim ile kırılmanın sertliğini arttırıyoruz demiştik. İşte bahsettiğimiz o sert kırılma ile 27 Ocak günü karşılaştık. 27 Ocak’ta son bir yukarı deneme yapan sentiment’te yaşanan geri çekilme, gerçekten aşırı sert oldu.

 

Bir anda başlayan geri çekilme ile sentiment’te 7.75 seviyelerinden, bütün desteklerin kırılması ile 2’li seviyelere kadar bir düşüş yaşandı. Tabi aynı sert geri çekilme endeks tarafında da gerçekleşti. Bunun sonuçlarını önümüzdeki hafta daha net hissedebiliriz gibi görünüyor.

 

Bu kadar sert bir geri çekilmenin, yukarı tepkileri olasıydı. 28 Ocak’ta yaşadığımız ise bu oldu. Hem günlük sentiment momentum hem de sentiment tarafından gelen dip tepkisi ile 4.5 seviyelerinin test edildiğini gördük.

 

29 Ocak’ta ise Sentiment 4.50 seviyesi üzerinde tutunamayarak, aslında Kasım’dan beri devam eden yükselişin en kritik seviyesi olarak görebileceğimiz 3.96 seviyesinde bir kapanış gerçekleştirdik.

 

Tüm hafta boyunca da hem İnfo trade, hem Sentiment Algo mobil uygulama aracılığıyla gönderdiğimiz onlarca mesajla sürecin görüntüsünü çizdik.

 

Önümüzdeki haftaya yine kötü bir görüntü ile başlıyoruz. Ve yine iki olası senaryo üzerine stratejimizi oluşturacağız.

Senaryo 1

2’li seviyelerde 4.5’lu seviyelere olan tepkinin son tepki olması ve tekrar 2‘li seviyelere dönüş. Bu senaryo da aşağıda gerçekleşebilecek sert hareketliliğe ve satış yoğunluğuna dikkat etmek gerekli. Özellikle 2’li seviyelere geldiğimizde, endeks tarafında düzeltmenin dalga boyu çok fazla yükselebilir.

Sonrasında bu süreci hızlı atlatabilirsek w tarzı bir harekete evrilebilme şansı var. Ama dediğimiz gibi 2’li seviyelerin altında endekste oluşabilecek olumsuz fiyatlamanın sertliği konusuna dikkat etmek gerekli. Bu hareketin yükseliş kısmı önümüzdeki haftaya sarkabilecek şekilde uzayabilir. Dolayısıyla dip’ten toparlanma görülmeden sabırlı olmak gerekli. Bunun için Ağustos başında yaşanan süreç izlenebilir.

 

Senaryo 2

İkinci senaryo biraz daha can sıkıcı bir senaryo olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre 5-6’lı seviyelere doğru bir toparlanma sonrası tekrar 2’li seviyelerin hatta daha da aşağı seviyelerin görülme ihtimali mevcut. Ağırlıklı olarak bu tarz toparlanma çalışmaların başarısız olması daha sert bir geri çekilmenin yolunu açabilme potansiyeline sahip oluyor.

Bu tarz bir hareketi pandemi düşüşü sürecinde yaşamıştık. Bunun için 17 Şubat 2020 sonrası yaşanan süreç izlenebilir.  Bu senaryo olabilecek en olumsuz senaryo olarak öne çıkıyor. Ondan dolayı haftanın ilk günlerinde yükseliş hareketleri yaşarsak, bunların geri çekilmelerine karşı özellikle dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyoruz.

Uyarı

Sentiment Algo ekibi olarak önümüzdeki bu dönemde hisse seçimlerinde ve portföylerde risk oranlarında daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Düzeltmeler, güzel maliyetlenme fırsatları sunabilirler ama yüksek kaldıraçlı işlemlerden uzak durulması gereken bir döneme giriyor olabiliriz.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.