Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  • 26 – 30 Nisan haftasına girerken; 22 Nisan’da, Sentiment 0.56 seviyesinde; yani son derece zayıf bir görüntü ile kapatmıştı.
  • İki senaryomuzdan biri negatif diğeri nötr bir öngörüde bulunmaktaydı.
    Olumsuz senaryomuzda 2.00 direnci yukarı test ettikten sonra başlayacak bir geri çekilme öngörülüyordu.
  • Nötr Senaryoda ise yine 2.00 altında kalacağımız ama endeksin daha yatay kalabileceği bir düşünceye sahiptik.
  • İki Senaryo’yu geçersin kılacak pozitif senaryo ise 2.00 – 2.40 üzerine atacağımız bir hareket olacaktı. Önceki haftada bu senaryoyu paylaşmıştık
  • 26-30 Nisan haftasını çok güzel bir dip dönüş hareketi ile kapattık. Pazartesi ile başlayan toparlanma; Salı günü açılış ile birlikte 2.40’ı geçmemiz ile tam dip dönüş hareketi karakterine büründü.

Sentiment tarafında hem Günlük Sentiment Momentum’un kırmızı tarafta kalmaya devam etmesi, hem de 2.00 altı değerlerin taşıdığı psikolojik kırılma riski dolayısıyla diğer haftalarda olduğu gibi riskler konusunda uyarı da bulunmaya devam etmiştik.

Bu kırılgan karakterin piyasanın genel karakterine dönüştüğünü belirtmiştik. Ama 2.00 altında endeksteki dalga boylarının tahmin edilmesinin güç olduğunu belirtmiştik.

Bir dip dönüşü görebilmek için 2.00 üzeri değerlerde tutunmanın en önemli kriter olduğunu da eklemiştik. Bizim için net pozitif bir görüntüye dönmek için önce 2.00 sonrasında, 2.40 üzerinde tutunma sağlamak en belirgin hareket olacaktı.

Sentiment 22 Nisan tarihini 0.56 seviyesinde kapatmıştı. 26 Nisan tarihinde hem 0.80 hem de 1.20 dirençleri hızlı geçilerek günü 1.66 seviyesinde kapattı.

27 Nisan’da ise 2.40 direnci yukarı kırıldı. 28 Nisan’da ise bu seviye aşağı test edilse de günü yine 2.40 üzerinde kapatmayı başardık.

29 Nisan’da ise 2.40 üzerinde tutunma sağlanabilmesi ile ikinci güçlü dalga gelerek 3.30 direnci geçildi.

30 Nisan’da yine güçlü görüntü devam etti ve 4.00-4.50 hattın’da kapanış gerçekleştirmeyi başardık.

Bu haftanın pozitif olaylarından birisi, Sentiment’te Şubat başından gelen düşen trend üzerinde kapanış gerçekleştirmek oldu.

Önümüzdeki hafta bu seviye üzerinde yeni bir yükseliş dalgası yaşanabilme ihtimali çok güçlendi.

Tabi ikinci kritik olayda uzun süredir altında kaldığımız 2.00-2.40 hattı üzerinde kapanışlar gerçekleştirmek oldu. Böylece dağılma psikolojisinden bir süre için uzaklaşmış bir durumda olmamız olumlu.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında Sentiment rekoru kırılarak 33 gün eksi tarafta kaldık. Ama momentum tarafında 26 ve 27 Nisan tarihlerinde hareket net pozitif görüntü verdi. Ayrıca 29 ve 30 Nisan tarihlerinde Günlük Sentiment – Momentum’da mavi bar görmemiz de olumlu görüntüyü güçlendirdi.

Saatlik Sentiment tarafında 22 Nisan’da pozitif hareketin başladığını belirtmiştik. Bu toparlanmanın yüksek artı momentumlar birlikte döngü tepe noktası 27/04 11:00 barı oldu.

Bu noktadan başlayan saatlik geri çekilme ise 28 Nisan kapanışa kadar devam etti. 29 Nisan açılışı ile birlikte tekrar pozitif bir döngüye girmiş olduk.

Bu döngüde 30/04 11:00 barına kadar devam etti. Sonrasında Saatlik Sentiment tarafında bir geri çekilme başladı ve hafif kırmızı bölgede kapanış gördük. Bunda vade sonu hareketlerinin de etkisi olduğunu düşünüyoruz.

Bu hafta da geçen haftaya benzer bir şekilde öncü momentum barlarının (Aşağıdaki küçük daireler) etkin bir şekilde çalıştığını gördük. Döngüsel hareketleri yakalama fırsatlarını vermiş oldu.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Web.zephlex.com üzerinden gelen mesajların pozitif, negatif ya da nötr olup olmadığını takip edebilme şansına sahipsiniz.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından uzun süre sonra güçlü bir görüntü ile başlıyoruz. Günlük Sentiment Momentum’un pozitife geçebilmesi ve Sentiment’in 2.40 üzerinde kalarak 4’lü seviyelere kadar yükselebilmesi olumlu anlamda umutlarımızı güçlendiren hareketler.

Özellikle yukarıda da belirttiğimiz Sentiment tarafında ki uzun süreli düşen trendin üzerinde kalabilmemiz önümüzdeki hafta için en önem verdiğimiz olay ve pozitif hareketin devamı açısından da kritik olacak.

Sentiment açısından bu hafta öncelikli izleyeceğimiz seviyeler 4.00, 4.50, 5.20 ve 5.80  değerleri olacak.

Aşağıda ise öncelikle 3.30 desteğini takip edeceğiz. Bu destek iki senaryoyu da geçersiz hale getirebilecek en kritik seviye durumundadır.

İlk Senaryomuzda POZİTİF görüntünün devam edeceğini öngörüyoruz. Kısa süreli geri çekilmeler 4.00 ve 3.30 desteklerine olası. Ama bu senaryo da 5.20 ve 5.80 dirençlerine kadar bir hareket öncelikli hedef seviyeleri olacaktır. Bu yukarı hareketin boyu 6.20’li seviyelere kadar bile uzama potansiyeline de sahip olabilir.

Bu senaryo bir dip dönüşü senaryosudur ve hızlı Sentiment yükselişleri bu senaryo da çok olasıdır. Dolayısıyla bu tarz sert bir hareket yaşamamız durumunda önümüz çok açık olabilir.

Yükseliş devam ederken ara düzeltmeler geçtiğimiz direnç seviyeleri olacaktır.

Bunun için Günlük Sentiment Momentum tarafında da güçlenen mavi barlar arayacağız.

Senaryo 2’de yine olumlu ama 5.20 – 5.80 hattı altında daha yatay bantta bir hareket öngörümüz var. Bu yukarı hareket sonrası 4’lü seviyelere bir destek testi süreci yaşanabilir ve tekrar 5.20’li seviyelere yükselerek haftayı kapatabiliriz.

Bu tarz bir dar bant öngörümüzün temelinde kırdığımız bölgenin kolay bir bölge olmadığı bilgisi mevcut. Dolayısıyla psikolojik olarak bu bölgenin hafta içinde test edilmesi olası gelmekte.

Bu hareketin bir dip dönüş hareketi olabileceğine dair çok fazla olumlu işaret var. Ama bunun teyit edilmesi için, özellikle 3.30 altına sarkmalar dikkat edilmesi gereken bölgeler. 3.30 altında iki senaryonun da geçerliliğini yitireceğini düşünüyoruz. 3.30 üstünde ise bir şekilde Sentiment daha yükse değerlere aksiyonlar almak isteyecektir. Herkese iyi haftalar

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.