Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 • Sentiment 26-31 Temmuz haftasına girerken; 19 Temmuz tarihini, 3.52 seviyesinde; net pozitif bir görüntü ile kapatmıştı.
 • Sentiment’te 13 Temmuz’da başlayan dipten dönüş hareketinin hafta boyunca – tatil öncesi kısa gün dahil olmak üzere – yukarı ivmelenmesi  iki senaryomuzda da tonumuzun pozitif olmasını sağlamıştı.
 • Dolayısıyla en düşük 4.50 ama muhtemel 5.80’leri hedeflediğimiz bir yükseliş hareketi öngörmüştük.
 • Tek çekincemiz ay sonu ve hafta kapanışının aynı gün olmasıydı. O gün içinde volatilite artışı uyarısında bulunmuştuk.
 • Dolayısıyla 16 ve 19 Temmuz tarihlerinde endekste yaşanan geri çekilmeye rağmen Sentiment’in güçlü durması ve yükselmesi dolayısıyla haftaya pozitif bir bakışımız vardı.

 • Bayram sonrası haftanın ilk işlem günü 26 Temmuz’da, endeksteki geri çekilmeye rağmen Sentiment 4’lü seviyelere geldi.
 • 27 Temmuz’da ise Sentiment 4.50 direncine gelirken, endeksin de yükseldiğini gördük.
 • 28 Temmuz’da 5.80 direncini ilk kez denedik ama geçemeyince bir geri çekilme yaşadık.
 • 29 Temmuz’da ise 5.80’nin geçilmesi ilk tam bir yukarı patlama görüldü endeks tarafında. Sentiment ise 6.20 direncine hareketlendi.
 • 30 Temmuz tahmin ettiğimi gibi yüksek volatilite gördüğümüz bir gün oldu. Sentiment 5.20 desteğine kadar çekildi. Ama bu desteğin tutunması ile günü 5.98 seviyesinden kapattı.

 • Sentiment 19 Temmuz tarihini 3.52 seviyesinde kapatmıştı.
 • 26 Temmuz tarihinde en yüksek 4.29 görüldükten sonra ufak bir geri çekilme ile 3.94 seviyesine geriledi.
 • 27 Temmuz tarihinde 4.73 seviyesine kadar yükselip 4.50 desteğine çekildi.
 • 28 Temmuz tarihinde 5.59 seviyelerine kadar yükselen Sentiment günü 4.70 seviyesinde kapattı.
 • 29 Temmuz tarihinde 6.27 seviyesine kadar yükseliş görüldü ve yine ufak bir geri çekilme ile 6.10 kapanışı görüldü.
 • 30 Temmuz tarihinde 5.42 görülen en düşük değer oldu. Sonrasında gelen tepki ile günü ve haftayı 5.98 seviyesinden kapattı.

Bu haftanın en önemli olayı 16-19 ve 26 temmuz tarihlerinde endeksteki geri çekilmeye rağmen Sentiment’in inatla yükselmeye devam etmesiydi. Bu Sentiment’in normal fiyat hareketleri ile göremeyeceğimiz öncü karakterini tekrar göstermiştir.

İkinci olarak bir önceki değerlendirmemizde bahsettiğimiz dipten gelen pozitif dalganın bu hafta da devam ettiğini gördük.

Son olarak 17 Haziran’da eksiye geçen Günlük Sentiment Momentum’un 29 Temmuz’da pozitife geçmesi önemli bir olaydı.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 17 Haziran’da başlayan kırmızı bölgede kalma durumu 29 Temmuz’da mavi bölgeye geçilmesi ile son buldu. Mavi bölgeye geçiş pozitif hareketin devamı açısından önemli bir teyit.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında bir süredir devam eden pozitif momentum yoğunlaşması da yine olumlu yönde önemli bir işaret oldu.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında 17 Haziran’da başlayan kırmızı bölgede kalma durumu 29 Temmuz’da mavi bölgeye geçilmesi ile son buldu. Mavi bölgeye geçiş pozitif hareketin devamı açısından önemli bir teyit.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında bir süredir devam eden pozitif momentum yoğunlaşması da yine olumlu yönde önemli bir işaret oldu.

Saatlik Sentiment açısından pozitif ve negatif döngülerin belirgin olduğu bir haftayı geride bıraktık.

16 Temmuz’da başlayan negatif saatlik döngü 27 Temmuz 14:00 barına kadar sürdü.

Bu pozitif döngü 28 Temmuz 14:00 barında tekrar negatife dönse de güçlü bir negatif hareket oluşmadı.

29 Temmuz açılış barı ile tekrar pozitif döngüye döndük. Burada zayıflama 30 Temmuz açılış barı ile gerçekleşti.

30 Temmuz 16:00 barında tekrar pozitife dönen saatlik döngüsel hareket pozitif tarafta haftayı kapatmış oldu.

Osilatör tarafında genelde kararlı trend’ler hakim; yine de hareketlilik sonrası oluşan hareketler güzel fırsatlar yarattılar.  Bunun en net örneğini 28 Temmuz saat 17:00 barında gördük.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından pozitif bir görüntü ile başlıyoruz.

30 Temmuz gününü 5.80 direnci üzerinde kapatmayı başardık. 6.20 direncinde geri çekilme yaşasak da bu bölgenin de geçilme ihtimalinin güçlü olduğunu düşünüyoruz.

Yukarıda 6.20 ve 6.65 kritik dirençlerini takip edeceğiz.

Geri çekilmelerde aşağıda 5.20 şu an en kritik destek konumunda.

Daha aşağıda ise 4.50 ve 3.96 destekleri izlenebilir.

Özellikle Sentiment’in 4.50 altına sarkması durumunda tekrar negatif tarafa geçilme ihtimali güçlenecektir.

Sentiment tarafında ilk senaryomuzu olumlu senaryo olarak seçtik. Ana Sebebimizi Sentiment güçlü görüntüsünü koruması ve Günlük Sentiment Momentum’un pozitif tarafa geçmesi olarak söyleyebiliriz.

Bu Senaryo’ya göre Sentiment grafikte görülebilecek üçlü tepe hattını – 7 seviyesi – yukarı zorlayabilecek bir hareket yapabilir.

Günlük Sentiment Momentum 17 Haziran’dan beri ilk kez 29 Temmuz’da mavi tarafa geçtik. Mavi barların uzaması daha güçlü bir hareketi destekleyebilir.

Sonrasında bir düzeltme aksiyonu sonrası ise 8’li seviyelerin görülmesi bile olanaklı hale gelir.

Özetle öncelikle hedef seviyemiz 7.00 ama buranın güçlü geçilmesi ihtimalinde 8.30 seviyesini görmemiz mümkün.

5.20 altı hareketlerde bu senaryo geçerliliğini yitirecektir.

Bu senaryoya göre haftanın ilk yarısı pozitif geçerken ikinci yarısı negatife dönüş olabilir. Böylece haftayı yatay pozitif bir görüntü ile kapatabiliriz.

Eğer haftanın ilk iki günü hızlı bir yükseliş ile karşılaşırsak ve 7.00-7.40 hattına hızlı gelirsek Çarşamba’dan sonra bir geri dönüş yaşanma ihtimali var.

Bu geri dönüş yükselişin düzeltmesi olarak değerlendirilebilir. Bu noktada 5.80-6.20 hattına geri dönerek haftalık kapanışı yapabiliriz.

Haftayı küçük de olsa pozitif kapatma ihtimalimiz olacağından bu senaryoyu nötr olarak değerlendirmekteyiz.

Sentiment’teki yükseliş hareketinin devam etmesi dolayısıyla bu haftaya da genel olarak pozitif yaklaşmaktayız.

Özellikle 5.20 desteği hafta boyunca bizim için karar vereceğimiz önemli bir seviye olacak. 5.20 altı hareketlerde tekrar negatife dönme durumu oluşabilir.

 

.Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

 • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
 • deneyimlerimizi paylaşmak
 • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Burada yazdıklarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hepinize bol kazançlı, mutlu, neşeli ve sağlıklı bir hafta diliyoruz. Sentiment Algo’yu takip etmeye devam ediniz.