Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağı.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

29 Mart – 02 Nisan haftasına girerken yani 27 Mart’ta – hatırlanacağı gibi- Sentiment 1.69 seviyesinde yani 2.00-2.40 hattının altında olumsuz bir kapanış gerçekleştirmişti. İlk senaryomuz tamamen negatif bir görüntüye sahipti ve 2.00 direncinin bile geçilemeyeceği bir süreci öngörüyordu. 2. Senaryomuz olumlu senaryo idi ve bu senaryoda 2.00 direnç hattının yukarı geçileceği, üst dirençlerden bir düzeltme sonrası 4.50 değerine doğru bir hareket olası görülüyordu.

Yine özelikle vurguladığımız Mart Pandemi sürecine olan benzerlikten kurtulmamız önemli bir kriterdi. Bunun içinde 2.70-2.90 direncinin yukarı geçilmesi önemliydi. İkinci önemli kriter ise 2.00 altında mümkün olduğunca az kalmamız gerektiği vurgusuydu. Çünkü 2.00 altında kalma süremiz daha derin bir satışa ve psikolojik kırılmanın – dağılmanın- artabileceği bir süreci tetikleyebilirdi. Şimdi geçen haftaki bu görüntüyü hatırladıktan sonra neler yaşandığına bakalım.

Sentiment 26 Mart tarihini 1.69 seviyesinde kapatmıştı. 29 Mart tarihinde hızlıca 2.40 direncine hareketlendik. Buradan gelen satışlarla 30 Mart tarihinde son kapanış seviyelerine kadar geriledik. (1.69) Ama 2.00 altında kalma süremiz çok kısa oldu. Ve tek barda tekrar 2.00 seviyesi üzerine attık.

Sonrasında 31 Mart’ta 3’ lü seviyeleri görmeye çok yaklaşmış olsak da ay sonu olmasının da etkisiyle geri çekilme yaşandı ama 2.40 desteği üzerinde kapanış yaptık. Bu geri çekilmeye rağmen aynı zamanda Mart dönemi görüntüsünden ayrıldığımız gündü ve görüntü olumluydu.

Dolayısıyla 01 Nisan’da direk 3’lü seviyelerde açılış gördük. Sonrasında bu hareket 5.20 direncine kadar uzadı. Cuma günü olmasının da etkisiyle buradan gelen düzeltme ile 4.50 desteğinde bir kapanış gördük.

Dolayısıyla Olumlu Senaryo’ya çok yakın bir süreç izledik. Orada 2.70-2.90 hattından beklediğimiz ilk düzeltmeyi  2.40 seviyesinden yaşadık. Bunda ay sonu hareketlerinin etkisi olduğunu da gördük. Ama sonrasında uzayan barlar bu öngörümüzü destekledi. Ve kapanış beklentimiz olan 4.50 seviyesini de görmüş olduk.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında ilk üç gün net bir toparlanma görüntüsü oluşmadı. 01 ve 02 Nisan tarihlerinde ise daha pozitif bir görüntü oluştu. Yine de kırmızı bölgede kalmaya devam ediyoruz. Haftaya bu bölgeden gelecek ikincil bir zayıflayan kırmızı bar süreci mi yaşayacağız yoksa toparlanma devam edip mavi barlara geçiş mi yapacağız. Bu takip edilmesi gereken önemli bir kriter olacak.

Saatlik Sentiment tarafında 26 Mart kapanışında başlayan toparlanma görüntüsü, 29 Mart’ta pozitife geçilmesi ile sonuçlandı. Bu bölgelerde yükselen mavi barların oluşmaması ile tekrar açısından 30 Mart’ta geri çekilme yaşandı. 30 Mart öğleden sonra gelen toparlanma ile mavi bölgeye tekrar geçilmiş olsa da ağırlık kararsız görüntü 01 Nisan açılışına kadar devam etti. Burada ise net bir toparlanma gördük ve 02 Nisan öğlen saatlerine kadar bu devam etti. Sonrasında ise bir zayıflık oluştu ve negatif tarafta bir kapanış gördük.

Bu haftanın değişik ve güzel bir özelliği momentum tarafında oluşan öncül hareketlerdi. Bu yatay periyotta kısa süreli bütün dip ve tepelerde neredeyse öncül momentum hareketleri oluştu. Gün içi güzel fırsatlar yakalama fırsatı sundu. (Aşağıdaki küçük daireler)

Bu haftanın bizim açımızdan en güzel haberi ise Web.zephlex.com’u yani web versiyonumuzu kullanıma açabilmek oldu.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından nispeten pozitif bir görüntü ile başlıyoruz. Bize göre olası iki senaryo ile önümüzdeki hafta için sizinle fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Sentiment açısından iki referans noktası bu hafta önem kazanıyor.

Birincisi önceki tepe noktası 5.20 ile 5.80 direnci arasındaki hat. İkincisi ise aşağıda 3.96-4.00 destek hattı.

İlk Senaryomuzda Son barda oluşan geri çekilmenin devam edebileceği bir görüntüden bahsedebiliriz. Burada önce 5.20 direnç hattına – yahut 5.20-5.80 arası bir seviye görüldükten sonra- başlayabilecek geri çekilme ile önce 3.96-4.00 desteğine bir hareket görebiliriz. Ufak bir 4.50 tepkisi sonrası ise bu hattın kırılması ile 2.40-3.30 destek hattının bile zorlanabileceği bir süreç görülebilir.

Böyle senaryomuzun olmasının sebebi genel psikolojide net bir toparlanmanın daha oluşmadığı ya da oluşamadığı konusunda genel işaretler. Hala kırılganlıkların devam ediyor olması sebebiyle son düşüşün tepkisi içerisinde olma ihtimalimiz mevcut. Bundan sıyrılmamız için 5-6’lı seviyelerin oturması ve bu seviyelere alışmamız gerekiyor. Yoksa sert yukarı hareketlerden sonra aynı sertlikte geri çekilmeler görülmesi sürpriz olmayacaktır.

Daha önce belirttiğimiz gibi son Pandemi dönemi satışında sıyrılmamız için en olumlu tarafı gibi görünüyor. Belirli bir paterni takip etmiyor oluşumuz (Mart satışı paterni), hareketin bir dip kalkış hareketi karakterine bürünmesi, alt desteklerin test edilse de Sentiment’in yükseliş hareketini devam ettirebileceğinin de göstergesi durumunda.

Bu olumlu senaryo’ya göre, aşağıda 3.96-4.00 hattını test etsek dahi, yukarı hareketin devam edebileceği öngörümüz bulunuyor. Bu senaryo’ya göre 3.96-4.00 desteği testi sonrası 5.80 direncinin zorlanması. Ardından 5.20 destek hattının test edilip 6.65-7.00 hattına kadar sürebilecek bir hareket olası görülüyor.

Dip yükseliş hareketlerinin en zayıf karnı, üzerinde önceki dönemden kalma bir kırılganlığı taşıyor olmasıdır. Bundan dolayı kırılganlığı doğuran sebeplerin hatırlanması ya da tekrar edilmesi yükseliş hareketinin başarısızlığa uğrayıp, öncekinden daha sert bir kırılmaya yol açabilmesidir.  Dolayısıyla ana desteklerin özellikle takip edilmesi gereken bir dönemde de olduğumuzu not edelim. Daha oturmuş bir görüntü oluşursa bu tehlike de ortadan kalkacaktır.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.