Piyasa psikolojisi, genellikle farklı pazarlar veya iş ortamlarında zaman içinde oluşan psikolojik rutinler veya eğilimlerdir. Standart bir karşılaştırmanın en son iki en düşük veya en yüksek seviyesi arasındaki dönemdir.

Yeni piyasa döngüleri, genellikle önemli yenilikler, yepyeni ürünler veya bir düzenleyici ortam nedeniyle belirli bir sektörde / endüstride eğilimler oluştuğunda ortaya çıkar.

Bu eğilimlerle ilgili olan şey, dönem fiilen sona erene kadar tespit edilmelerinin zor olmasıdır. Tam ortasındayken, bir döngünün net bir başlangıç ​​ve bitiş noktasını belirlemek zor olabilir ve bu genellikle ticaret stratejilerinin değerlendirilmesi konusunda kafa karışıklığına yol açabilir.

Piyasa döngüleri, analiz ettiğiniz pazara bağlı olarak birkaç dakikadan uzun yıllara kadar sürebilir. Farklı sektörler, genellikle ürün yelpazesinin çeşitli yönlerine bakmaya yol açacaktır. Örneğin, günlük iş yapanlar beş dakikalık aralıklara bile ilgilenirken, gayrimenkul yatırımcıları geçmişte 20 yıla kadar olan aralıklara bakabilir.

Piyasa psikolojisi nedir?

Piyasa psikolojisi, bir pazar içinde meydana gelen hareketlerin, katılımcılarının duygusal durumlarından kaynaklandığı teorisidir. Birçok analist, fiyatları yükselten ve aşağı çeken şeyin yatırımcı duyguları olduğuna inanır. Buradaki fikir, yatırımcı duyarlılığının bir piyasa döngüsünün psikolojisini yaratan şey olmasıdır. Açıktır ki, hiçbir fikir tamamen baskın olmayacaktır. Bu nedenle, bir varlığın fiyatında çok fazla dalgalanma görürsünüz – bu, ortalama piyasa duyarlılığına bir tepkidir (ki bu da dinamiktir).

Piyasa duyarlılığı olumlu olduğunda ve fiyatlar yükseldiğinde boğa piyasasına dönüşür. Bu süre zarfında, bir varlığa olan talep artar ve bu da arzın azalmasına neden olur. Bu artan talep, fiyatı daha da yükselterek pozitif yönde daha da elverişli bir ortam yaratabilir.

Piyasa duyarlılığı olumsuz olduğunda, ayı piyasasına dönüşür. Arz artarken talep azalır. Arzdaki bu artış, yatırımcıları daha temkinli hale getirebilecek bir düşüş trendi yaratabilir.

Her piyasa döngüsünde dört aşama vardır:piyasa psikolojisi

Aşama 1: İyimserlik, heyecan ve ardından coşku

Döngü genel olarak olumlu bir tavırla başlar. Bir kişi yaptığı ilk yatırımı büyük bir iyimserlikle karşılar. Bu iyimserlik ile başlayan sürecin sonunda, yatırımından beklentisini karşılayan yatırımcı bir sonraki seviyeye geçer.

Pazarın tamamı bu tutuma sahip olduğunda ve birçok yatırımcının beklentisi karşılandığında, daha da yüksek getiri konusunda heyecanlanmak kolaydır. Bu, yatırımcıların ticaretin heyecanını yaşadığı zamandır.

Döngü zirveye ulaştığında, yatırımcılar coşku yaşamaya başlar. Bu noktada, yanlış yapamayacağımıza, piyasayı yeneceğimize inanırız – bu da bu, döngünün en tehlikeli kısmı haline gelir. Bu, yatırımcıların maksimum finansal risk noktasına ulaştığı kısımdır: Hata yapamayacağımızı ve daha yüksek risk seviyelerine tahammül edebileceğimizi düşünürüz. Aşırı getirilerin kaçınılmaz olduğuna inanırız.

Aşama 2: Kibir, inkar ve korku (veya umut)

Aşama 2, piyasanın aniden aşırı getiri beklentilerimizi karşılamayı bırakmasıdır. Bununla birlikte, piyasanın tekrar yükseleceği konusunda kendimizden emin ve kayıtsız kalırız (bazıları kibirli olabilir). Gerçekleri ve değişimi inkar ederiz. Bu dönemlerde en sık aşağıdaki gibi cümleler kurarız:

  • Piyasanın tekrar yukarı çıkacağına eminim.
  • “Bu geçici bir durum, piyasa kesinlikle geri gelecektir.”

Kaygının başladığı yer burasıdır. Endişeyle piyasayı izlemeye başlarız – umarız ve tekrar yukarı çıkması için dua ederiz. Yatırımlarımızın değeri düşmeye devam eder etmez bu endişe hızla korkuya dönüşür. Bu korku, birçok yatırımcının kendi savunmasına odaklanmasına, varlıklarını daha savunmacı hisselere veya varlık sınıflarına aktarmasına neden olabilir. Diğerleri ise kaybedilen pozisyonlarını korumaya devam edebilir ve piyasanın toparlayacağını umabilir.

Aşama 3: Panik

Boğa hızla ayıya dönüştüğü için, yatırımcılar çaresiz kalabilir ve paniğe kapılabilir. Tüm güven izleri artık yok olur ve yatırımcılar artık kayıpları en aza indirmeye çalışır. Bazı ruhlar tamamen ezilir ve piyasanın iyileşip iyileşmeyeceğini merak ederler.

Aşama 4: Dikkat

Piyasa döngüsünün bu noktasında, en düşük seviye şimdi bitti. Bir kez daha fiyat artışları var ama yatırımcılar tetiktedir. Bir kez daha piyasaya girmeyi düşündüklerinde temkinli olacaklardır.

“Bu piyasa büyümesi devam edecek mi?”

“Fiyatlar düşük ve fırsatlar cazip, yatırım yapmalı mıyım?”

Piyasa psikolojisini kendi yararınıza kullanmak

Piyasa psikolojisini anlamak, sizi hem pazara girerken hem de pazardan çıkarken daha iyi konumlara getirebilir.

Bir alıcı için en yüksek finansal fırsatı, piyasa en düşük seviyedeyken gelebilir. Piyasanın olumsuz duygusu moralleri kırabilir, bu da bir umutsuzluk duygusuna ve varlık için düşük fiyatlara neden olabilir. Aynı zamanda, en yüksek finansal risk, duyarlılığın en olumlu olduğu zaman gelebilir.

Konsept kolay olsa da piyasa döngüsünde bu noktaları görmek pek mümkün değil. Yüksek fiyatlar hala yükselebilir ve dip gibi görünen fiyatlar daha da düşebilir.

Anahtar çıkış noktası şudur: Bazen duygular bizden en iyisini alır. Rasyonel insanları mantıksız yatırımcılara dönüştürebilirler.

Piyasalar sürekli bir döngü ve değişim içindedir. Bu döngü ve değişimlere uyum sağlamak, piyasa psikolojisinin kazanan tarafında olmak için Sentiment Algo’yu takip edin.