Herkese merhaba, piyasaların yön konusunda önemli bir karar verecekleri bu dönemde, Sentiment Algo gözüyle önümüzdeki haftalar için olası senaryolara dair bir bakış açısı yaratmak amacıyla bu paylaşımı yapmayı uygun gördük.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Öncelikle hem bilgilendirme notları, hem mesajlar ile 11-12 Ocak’tan itibaren 8’li seviyeler üzerinde tutunamadığımız ve bir düzeltme içine girme ihtimalimiz konusunda Sentiment Algo’yu takip edenleri uyarmaya çalıştık.

13 Ocak’ta 7.78 desteğinin altına sarktık. Özellikle 7.00-7.40 destek bölgesinin kritik bir seviye olduğunu ve gün içi takip edilmesi gerektiğini son bir haftadır neredeyse her raporumuzda ve mesajımızda belirttik.

14 Ocak’ta 7.40 desteğinin altına sarktığımız anda ise düzeltme bir  anlamda kaçınılmaz oldu. Aynı gün yoğunlaşma hisseleri listemiz uzun bir süre sonra boş kaldı.

Aralarda alt destek bölgelerinden gün içi reaksiyonlar kalıcı olamadı ve 5.20 desteğine kadar çekildik. 15 Ocak kapanışta ise bu seviyeden tepki göstererek 5.80 desteğinde kapanış gerçekleştirdik.

Önümüzdeki hafta 2 senaryomuz var:

  • 1. Bu seviyelerden Cuma kapanışta verilen pozitif tepkinin devam etmesi. Aslında genel piyasa trendi açısından ve önümüzdeki günler açısında pozitif bir görüntü vermeyecek senaryo bu. Bu söylediğim şaşırtıcı gelebilir, ama açıklayacağız.
  • 2. Bir iki gün içinde hızlı bir şekilde 2.5 seviyelerine geri çekilme ve buradan gelebilecek tepkiler. Bu yükselişin devamı ve piyasa trendi açısından ise pozitif senaryo olacaktır.

Senaryo 1. Son dönemde gördüğümüz iki büyük düşüş’te benzer bir şablonu aşağıda görüyorsunuz. Birini geçen sene Ocak sonunda yaşadık diğerini ise Temmuz ortası. İkisinin de ortak özelliği sentiment’te görünen çok hızlı yukarı tepkilerdi. Sonrasında gelen kırılma ile çok yoğun bir satış görülmüştü. Yani iki üç gün içinde 7.5-8.00 seviyelerine olası ani sıçrayışlar, sonra gelebilecek kırılma açısından daha endişe verici olur. Endeksin geldiği seviyeler düşünülürse böyle bir satış önceki dönemlere göre çok daha sert olabilir.

Senaryo 2. Ana yukarı trend açısından değerlendirildiğinde, 5.80 seviyesinden çekilmenin devam etmesi ise, daha sağlıklı bir görüntü verir. Aşağıda benzer örnekler olarak Ocak başı ve Ekim düşüşünü görüyorsunuz. Bunun sebebi düşük seviyelerden gelebilecek tutunma ve tepkilerin yukarı hareketin devamı açısından önemli olması. Önümüzdeki hafta destek olarak 5.20 (son tepki seviyesi), 4.00 (ralli boyunca tutunma alt seviyesi) ve daha geride 2.4 desteklerini (altında çok yoğun satışlar) özellikle izleyeceğiz.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.