2021 yılı kripto para ekosisteminin senesi oldu. Dünya gündemine oturan kripto para birimleri, ses getirmeye devam ediyor. Çıktığı günden bu yana sansasyonel olarak dünya gündemini meşgul eden kripto paralar, günümüzde iyiden iyiye hissediyoruz. İnsanların ciddi şekilde yatırım yapması ve önemli bir işlem hacmine ulaşması geri dönülemez bir piyasayı karşımıza çıkarıyor. Peki Türkiye bu piyasanın neresinde? Kripto para piyasaları dediğimizde aklımıza ne geliyor? Türkiye’de yatırım yapanların oranı ne kadar? Şimdi gelin hep birlikte Türkiye’nin kripto para bilançosuna bakalım.

Kripto para piyasaları için Türkiye’ye ayrı bir parantez açmak gerekir. Türkiye, kripto paralar için önemli bir potansiyele sahip. Ekonomik olarak insanların sıkıntı yaşaması yeni yatırım araçlarına yönlendirdi. Spekülasyonun fazla olduğu inişlerin ve çıkışların yaşandığı kripto para piyasası insanların ilgisini çekti. Kısa sürede kazandırdıkları dilden dile dolaşınca yeni yatırımcıları da çekti. Ancak gerçekten insanlara kolay kazanç sunuyor mu? Yoksa işin rengi farklı mı?

Elbette bu piyasa dışarıdan gözüktüğü gibi değil. Kazançların kolay olduğu gibi zararında bir o kadar fazla yaşandığını söyleyebiliriz. Yatırım yaparken psikolojinin yönetimi kripto para dünyasında çok önemlidir. Panik havasına bürünmemek, acele etmemek ve sabır etmek bu işin kriterleri gibidir. Krizi iyi yönettiğiniz sürece başarılı bir yatırım süreci geçirebilirsiniz.

Blockchain teknolojisi nedir adlı yazımızı okumak ister misiniz?

Kripto Para Piyasaları Zirvesini Yaşıyor

FILE PHOTO: A representation of virtual currency Bitcoin is seen in front of a stock graph in this illustration taken March 15, 2021. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

2021 yılında kripto para piyasaları hızlı bir giriş yaptı. Ocak ayından itibaren piyasa değeri önemli şekilde arttı. İlk olarak 1 trilyon doların üzerinde tutunan piyasa daha sonrasında ise 2 trilyon dolar barajını geçti. Şu an ise yeni hedefi 3 trilyon dolar. Öyle ki anlık olarak 2 trilyon 400 milyar dolar civarında bir piyasa değerine sahip.

Kripto para piyasası oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde piyasaya yeni yatırımcılar giriyor. Türkiye’nin de önemli potansiyeli var. Ülkemizde de birçok insan bütçesine göre kripto para piyasasına giriş yapıyor.

Türkiye Avrupa’nın Lideri

Türkiye, kripto para piyasasında potansiyeli yüksek olan bir ülke. Ülkemizde insanların önemli bir kısmı yatırım yapmaktadır. Yatırım yapmayan birçok kimsenin de bilgisi vardır ya da duymuştur. Kısacası Türkiye kripto para ekosistemine yabancı değil. Genci yaşlısı her kesim biliyor. Özellikle de Z kuşağının oldukça dikkatini çeken bir yatırım aracı.

Avrupa geneline baktığımızda Türkiye, yatırım konusunda 1’inci sırada yer alıyor. Ülkemizde kripto para birimlerine olan ilgi oldukça fazla. İnsanlar her gün yeni bir yatırımcı olarak piyasaya giriş yapıyor. Ülkemizde bu kadar çok yatırımcının olmasında ekonomik nedenler yer alıyor. Yaşanılan ekonomik sıkıntılar ve insanların kısa yoldan zengin isteği yüzünden kripto dünyasına yönelme yaşanıyor.

Yeni Yatırımcılar Yüzde 40’ın Üzerinde

Kripto para piyasaları her gün yeni bir yatırımcı daha kazanıyor. Araştıran, merak eden pek çok kimse piyasaya giriş yapıyor. Türkiye’de de yüzde 40’ın üzerinde yeni yatırımcı bulunuyor. Yeni yatırımcıların arasına en son olarak ünlü birçok isimde katıldı. Yeni yatırımcıların en büyük handikapı ise, acemi olmalarıdır. Ancak burada yapılacak en basit yöntemler şu şekildedir;

  • Bir kripto para birimi yükseliyor diye almayın. Her yükselişin düzeltmesi de muhakkak olur.
  • Düşük ve henüz fiyatlanmamış coinleri seçin.
  • Panik yapmayın ve panik satışlardan oldukça uzak durun.
  • En önemlisi de sabredin.