SENTİMENT ALGO VE BORSA

Bu yazımızda sentiment algo ve borsa ile ilişkiyi ele alacağız. Borsa özünde büyük bir Pazar alanıdır. Bu pazarda, her pazarda olduğu gibi, herkes bir şeyleri ucuza almak ister ve pahalı satmak ister. Bu aradaki farktan da para kazanmak. Ama bu Pazar herkesin eşit koşullara sahip olduğu bir yer değildir. Kimisi yenidir Pazar da, ne tarz oyunlar var bilmez. Kimisi yıllar içinde kaybede kaybede öğrenmiştir. Kimisi girer giremez kazanmaya başlamıştır, kaybetmek nedir öğrenmemiştir. Kimisi büyüktür, çok yer kaplar. Kimisi kitleleri peşinden sürükler. Kimisi herkes neredeyse oraya gitmek ister. Kimisi herkesin kaçtığı yere girmek ister. Kimisi elenir gider. Kimisi pazarın büyük oyuncusu olur. Bunun gibi binlerce on binlerce insan vardır pazarda.

Sentiment algo nedir yazımızı incelemek isteyebilirsiniz.

Ama bu pazarda herkes verdiği kararda yalnızdır. Verilen her karar ise belirli bir mantık ya da psikolojinin ürünüdür.  Ve bu verilen kararların toplamı büyük bir psikolojik göstergedir. Eğer herkes alımlara yöneliyorsa, hangi koşullar gelişirse gelişsin her şeyin fiyatı artar. Herkes satımlara yöneliyorsa aynı şekilde her şeyin fiyatı düşmeye başlar. Tabi bu söylendiği kadar kolay fark edilebilecek bir durum değildir. En azında yaşanmadan önce. Çünkü bu artış ya da azalışlar hiçbir zaman bir anda olmaz.

Büyük oyuncular, günümüzdeki algoritmalar, verileri analiz ederek bunu önceden fark edip, hatta bu durumu lehlerine çevirip öncesinde aksiyon alırlar. Piyasa profesyonelleri ve deneyimliler de bunu iç görüş şeklinde fark ederler çoğunlukla. Ama bunu tam olarak analiz etmek için, pazardaki herkesin hangi yöne eğildiğini bilmeye ve hangi psikolojide olduğunu anlamaya ihtiyaç vardır. Bu bilgi ve deneyim pazarda büyük bir eşitsizlik yaratır.

Sentiment Algo’nun Amacı Pazar’daki Eşitsizliği Gidermektir.

sentiment algo ve borsa

Sentiment Algo’nun amacı bu eşitsizliği dengeleyecek araçları yatırımcılarla buluşturmaktır. Bunun için verileri analiz eder, borsa katılımcısı her bir birey ve yapının içinde bulunduğu bu büyük veriden bir sonuç çıkarır. Sonra bu çıkardığı sonucu kolay anlaşılabilen, kullanması kolay rakam ve grafiklere çevirir. Böylece sentiment algo verileri ile siz daha pazara girmeden büyük bir avantaja sahip olursunuz. Artık elinizde pazarı saran ruh hali vardır. Bu bilgi ile kararlarınızı verirsiniz ve yatırımınıza 1-0 önde başlarsınız. Artık sizi panikletemezler. Ne zaman satış yapmanız ve alış yapmanız gerektiğini bilebilirsiniz. Artık sizin kafanızı karıştırabilecek haberler, söylentiler, panik fiyat hareketleri yoktur.

Sentiment Algo Borsada Hava Durumunu Ölçen bir Cihazdır.

Sentiment algo borsadaki hava durumunu ölçen bir cihazdır. Elinizde hava durumunu ölçecek veya önceden tahmin edecek araçlar yoktur. Onlar çok pahalıdır ve sahipleri bellidir. Sentiment algo ise bu hava durumunu sizlere ulaştırmayı ve bu eşitsizliği gidermeyi isteyen bir araçtır. Çünkü Sentiment Algo bilir ki ancak bu şekilde ülkemizdeki finansal piyasalar gelişip güçlenebilecektir.

Sentiment Algo, Algoritmaların Yarattığı Korku ve Panik Durumunu Önler

Günümüz finansal piyasalarında teknoloji artık her şeyin önün geçmiştir. Çok fazla sayıda veriler birkaç salisede işlenir hale gelmiş, daha da kısa süre içinde de işleme dönüşmektedir. İşte bu hıza, bu teknolojiye bireysel yatırımlarını değerlendirmek isteyen bir insan olarak ulaşmanız çok zordur hatta mümkün değildir. Dolayısıyla izleyebildiğiniz şey dakikalar içinde hisselerin çok sert düşüp çok sert çıkmalarıdır.

Borsanın aşağı yukarı çok sert hareketleri ve sizin karınızda ve zararınızda siz göre büyük oynamalardır. İşte bireysel yatırımcıyı yakaladıkları yer budur. Bu oynamalar sizi psikolojinize yöneliktir. Sizi aşağıdan satmaya ve yukarıdan almaya zorlar. Her zaman bir korku ve panik halindesinizdir. Sizi o korku ve panik halinden çıkarmazlar, çünkü ancak böyle size yanlış karar verdirebilirler. Sentiment algo ise buna karşı sizi korku ve panik durumundan çıkarmak için geliştirilmiştir. Artık piyasayı izlemenize gerek yoktur. Sentiment algoyu takip etmeniz yeterlidir. O size piyasanın psikolojik olarak nasıl bir noktada durduğunu söyleyecektir. Böylece de verdiğiniz kararları salim bir akılla vermiş olacaksınız.

Sentiment Algo Algoritmaların Dünyası’nda Yatırımcının Pusulasıdır.

Sentiment Algo piyasa psikolojisini ölçüp, kullanılabilir rakamlara dönüştürerek, piyasa konusunda yatırımcılara yeni bir bakış açısı kazandırmak üzere ortaya çıkmıştır. Bunun adı davranışsal analizdir. Günümüz borsaları ağırlıklı olarak büyük algoritma ve robotlar ile yönlendirilmektedir. Ama bilinenin aksine aslında yönlendirdikleri şey borsa katılımcılarının psikolojisidir. Eğer onların psikolojilerinde herhangi bir yöne geçici bir eğilim yaratabilirse bundan avantaj sağlamaktadır. Ama borsanın yönünü belirleyen katılımcıların toplamıdır. İşte bu büyük grup yönü belirliyor olsalar da bunu bilmezler. Bu bilgi onlardan saklanmıştır. Sentiment Algo olarak bu bilgiyi yatırımcılara geri veriyoruz. Amacımız borsayı asıl sahiplerine yani katılımcılarına geri verebilmektir.

Sentiment Algo Bu veriye Nasıl Ulaşmaktadır?

Sentiment Algo pay piyasası veri analitikleri olarak bilinen, Borsa İstanbul’un ve diğer birçok ülkede Borsa Yönetimlerinin ücretli olarak sağladığı bir veriyi kullanır ve bunlardan sonuçlar üretir. Bu veri Borsada o gün işlem için gönderilen emirlerin, alım, satım, pasif  vb tümünü içeren kamuya açık yapıdır. Burada kendi ürettiği algoritması ile, bu büyük veriyi analiz eder ve yukarıda da anlattığımız gibi borsanın ruh haline ulaşmaya çalışır.

Sentiment Algo’nun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Sentiment Algo bilgilendirmeleri, İnfo Yatırım’da hesabı olan Yatırım Danışmanlığı Sözleşmesi’ni imzalamış yatırımcılarımızla günlük ve anlık olarak paylaşılmaktadır.

Sentiment Algo mobil uygulamamızı hemen indirerek ücretsiz günlük sentiment veri abonesi olabilirsiniz. Google PlayApp Store

Ayrıca ücretli saatlik veri aboneliklerimizi inceleyebilirsiniz